Yağlıdere Nerede? Yağlıdere’ye Nasıl Gidilir? Yağlıdere Haritası

13 Tem

Yağlıdere Nerede? Yağlıdere, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde Giresun iline bağlıdır. Yağlıdere ilçesinin nüfusu yaklaşık 16 bindir. Yağlıdere ilçesi, kuzeydoğusunda Espiye, doğusunda Güce, güneyinde Alucra ve batısında Dereli ve Keşap ilçeleriyle komşudur. İlçenin yüzölçümü yaklaşık 327 kilometrekaredir. İlçenin şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 46 kilometre, denize uzaklığı ise 6 kilometredir. Yağlıdere ili, haritada 40° 51′ 51.1776” Kuzey ve 38° 37′ 20.7840” Doğu koordinatları arasında yer almaktadır. Yağlıdere’nin deniz seviyesinden yüksekliği 104 metredir. Yağlıdere ilçesinde toplam 16 mahalle bulunmaktadır.

Yağlıdere Nerede? Yağlıdere Haritası

Yağlıdere’ye nasıl gidilir?

Yağlıdere’de en rahat ve konforlu toplu taşıma alternatifi otobüstür. Yağlıdere merkezine şehrin birçok farklı noktasından farklı ulaşım alternatifleri ile ulaşılabilir. Yağlıdere merkezine özel araç kullanılarak da ulaşılabilir. Ayrıca birçok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilir.

Yağlıdere Nerede? Yağlıdere’ye Karayoluyla Ulaşım

Karayoluyla, Yağlıdere ilçesinden Espiye’ye D-010 Karayolu kullanılarak yaklaşık 15 dakikada ulaşılabilir. Giresun Merkez’e D-010 Karayolu kullanılarak yaklaşık 31 dakikada ulaşılabilir ve Trabzon Merkez’den Yağlıdere’ye D-010 Karayolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 31 dakikada ulaşılabilir. Benzer şekilde, Gümüşhane Merkez’den Yağlıdere’ye D-877 Karayolu kullanılarak yaklaşık 2 saat 13 dakikada ulaşılabilir.

Yağlıdere’ye Toplu Taşıma ile Ulaşım

Yağlıdere ilçesine şehir içi ulaşımda genellikle halk otobüsleri kullanılmaktadır. Yağlıdere’de yaşayan insanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif olarak kullanmaktadır. Şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak taksiler de tercih edilebilir. Yağlıdere ilçesinde halk otobüsleri gün boyu hizmet vermektedir. Halk otobüsleri günün her saatinde belirli aralıklarla kullanılabilir. Giresun Merkez’den kalkan otobüsler gün boyunca farklı ilçelere ve mahallelere hareket etmektedir.

Yağlıdere Mahallesinden Havaalanına Ulaşım

Ordu Giresun Havalimanı’na D-010 Karayolu üzerinden aracınızla yaklaşık 1 saat 3 dakikada ulaşabilirsiniz. Trabzon Havalimanı’na da D-010 Karayolu üzerinden aracınızla yaklaşık 1 saat 46 dakikada ulaşabilirsiniz.

Yağlıdere nereye bağlıdır? Yağlıdere hangi bölgede yer almaktadır?

Yağlıdere İlçesi, Karadeniz Bölgesi’nde Giresun ilinde yer almaktadır. Yağlıdere, farklı kültürel ve geleneksel öğeleri yansıtan bir yerdir. Yağlıdere ilçesinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. İlçeye genel olarak baktığımızda yüzey şekillerinin oldukça engebeli olduğunu görmekteyiz. Yağlıdere ilçesi, Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü’nde yer almaktadır. İlçede Karadeniz iklimi hakimdir. Yazlar serin, kışlar kıyılarda sıcak, yaylalarda soğuk ve karlıdır. Yağışlar yıl boyunca dağılmış olup her mevsim yağmur görülmektedir.

Giresun Nerede? Giresun hangi bölgede yer almaktadır?

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Giresun, batıda Ordu, güneybatıda Sivas, güneydoğuda Erzincan ve doğuda Gümüşhane ve Trabzon ile komşudur. Topoğrafyası oldukça diktir ve çoğunlukla dağlarla kaplıdır. Giresun ile İstanbul arasındaki mesafe 928 kilometre, Giresun ile Ankara arasındaki mesafe 600 kilometre, Giresun ile İzmir arasındaki mesafe 1.287 kilometre ve Giresun ile Antalya arasındaki mesafe 1.086 kilometredir. Gezilecek yerler hakkındaki yazılarımızı okumak için tıklayın.