Ula Nerede? Ula’ya Nasıl Gidilir? Ula Nereye Bağlı? Ula Haritası

10 Tem

Ula Nerededir? Ula, Türkiye’nin batısında Ege Bölgesi’nde Muğla iline bağlı bir ilçedir. Ula ilçesinin nüfusu yaklaşık 26 bindir. Ula, güneybatıda Marmaris, güneydoğuda Köyceğiz ve kuzeyde Menteşe ile komşudur. Batısında deniz vardır. İlçenin yüzölçümü yaklaşık 407 kilometrekaredir. Ula, şehir merkezine en yakın ilçe olup şehir merkezine uzaklığı 15 kilometredir. Ula İlçesi haritada 28, 25°-28, 75° Kuzey paralelleri ile 37°-37, 15° Doğu koordinatları arasında yer almaktadır. Ula’nın deniz seviyesinden yüksekliği 600 metredir. Ula ilçesinde toplam 30 mahalle bulunmaktadır.

Ula Nerede? Ula Haritası

Ula’ya nasıl gidilir?

Ula’da en rahat ve konforlu toplu taşıma alternatifi otobüstür. Ula merkezine şehrin birçok farklı noktasından farklı ulaşım alternatifleriyle ulaşılabilir. Ula merkezine özel araç kullanılarak da ulaşılabilir. Ayrıca birçok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları kullanılabilir.

Ula Nerede? Ula’ya Karayoluyla Ulaşım

Karayoluyla Muğla Merkez ilçesinden D-330 ve D-550 karayollarını kullanarak yaklaşık 28 dakikada Ula ilçesine ulaşabilirsiniz. Muğla’nın komşusu Denizli’den D-330 kara yolunu kullanarak yaklaşık 2 saat 2 dakikada, Aydın’dan Bozdoğan-Yatağan yolu ve D-550 kara yolunu kullanarak yaklaşık 2 saat 29 dakikada Ula’ya ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Muğla’nın Köyceğiz ilçesinden D-400 kara yolunu ve Köyceğiz-Ula yolunu kullanarak yaklaşık 45 dakikada Ula’ya ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma ile Ula’ya Ulaşım

Ula ilçesinde şehir içi ulaşımda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Ula’da yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Şehir içi ulaşımda taksiler de bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir. Ula ilçesinde halk otobüsleri gün boyu hizmet vermektedir. Halk otobüsleri günün her saatinde belirli aralıklarla kullanılabilir. Ula Merkez’den otobüsler gün boyunca farklı ilçelere ve mahallelere hareket etmektedir. Ula İlçelerine Ula Merkez’den farklı aktarma araçlarına sahip halk otobüsleri ve minibüsler kullanılarak rahatlıkla ulaşılabilir.

Ula İlçesinden Havaalanına Ulaşım

Milas-Bodrum Havalimanı’na D-330 ve D-550 karayolları üzerinden yaklaşık 1 saat 18 dakikada araçla ulaşabilirsiniz. Dalaman Havalimanı’na ise Muğla-Fethiye Yolu ve D-400 Karayolu üzerinden yaklaşık 1 saat 15 dakikada araçla ulaşabilirsiniz.

Ula nereye bağlıdır? Ula hangi bölgede yer almaktadır?

Ula İlçesi, Ege Bölgesi’nde Muğla ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Ula, farklı kültürel ve geleneksel öğeleri yansıtan bir yerdir. Ula İlçesi’nin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. İlçenin genel şekline baktığımızda yüzey şekillerinin oldukça engebeli ve dağlık olduğunu görmekteyiz. İklim çeşitliliği bakımından oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. Çam ormanlarıyla kaplı dağlarla çevrilidir. İkliminin güzelliği doğal güzelliklerine de yansımış olup bu durum ilçe turizmine oldukça olumlu etki etmektedir. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen tatil beldelerinden biri olan Ula, Ege Bölgesi’nin Ege Bölümü’nde yer almaktadır. Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu ve Karyalılar’dan başlayarak çeşitli medeniyetlerin merkezi olduğu düşünülmektedir. Ula, Ege’nin kıyı şeridinde yer almaktadır. İlde Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlıdır.

Muğla Nerededir? Muğla hangi bölgede yer almaktadır?

Türkiye’nin batısında Ege bölgesinde yer alan Muğla şehri, kuzeyde Aydın, doğuda ise Denizli, Burdur ve Antalya ile komşudur. Topoğrafyası eğimlidir ve genellikle dağlarla kaplıdır. Muğla ile İstanbul arasındaki mesafe 683 kilometre, Muğla ile Ankara arasındaki mesafe 585 kilometre, Muğla ile İzmir arasındaki mesafe 226 kilometre ve Muğla ile Antalya arasındaki mesafe 340 kilometredir. Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayın.