Teniste Kullanılan Ekipmanlar Nelerdir

Teniste Kullanılan Ekipmanlar Nelerdir

Tenis sporu kendine özel ekipmanları olan bir spordur. Tenis maçlarının, oyunlarının ve antrenmanlarının gerçekleştirilebilmesi için tenis topu ve tenis raketi olmak üzere 2 temel elemanın bulundurulması gerekiyor. Bu ekipmanlar sayesinde tenis sporunun gerçekleştirilebilmesi mümkün olacaktır. Temel ekipmanlar haricinde yan ekipman olan grip ve kordaj ekipmanları da yer almaktadır. Oyunun oynanması dışında tenis oyuncularının da kullanması gereken bazı ekipmanlar bulunuyor. Bu ekipmanlar ise özellikle kıyafetlerden oluşmaktadır. Tenis sporu kendine özel ekipmanlar bulundurduğu gibi kendine özel kıyafetler de bulunduran bir spordur. Kadınlar için tenis eteği, tişörtler ya da tenis takımı bulunurken erkekler için ise şort ve yaka tipi çeşitli olan tişörtlerdir. Bunun haricinde tenis için ayakkabı seçimi de oldukça büyük önem taşımaktadır. Ayakkabı tercihi tenis kortlarına uygun olması gerekiyor. Tenis kortlarının yüzeyleri normal zeminlerden daha farklı olduğundan dolayı ayakkabı ile uyumlu olması gerekmektedir.

Tenis Maçlarında Kaç Oyuncu Bulundurulması Mümkündür?

Tenis maçları 2 takımdan oluşmaktadır. Bu takımlar 2’şer ya da 1’er oyuncu ile oluşturulabilir. Maçlarda en az 2 ve en fazla 4 adet oyuncuya yer verilebilmesi mümkündür. Takımlarda 2 oyuncu ve toplamda maçta 4 oyuncu olması halinde “Doubles” ismi takımlara verilen bir isim oluyor. Doubles maçlarda yani 4 kişilik maçlarda tam kort sahaları kullanılırken, saha içerisinde yer alan direkler de alan dışına alınıyor.

Tenis Spor Dalı Hangi Kategoride Yer Alıyor?

Tenis sporu raket ve top ile oynana bir spordur. Bu yüzden tenis raketli sporlar kategorisinde yer almakta olan bir spordur. Teniste temel ekipman olan raketlerin farklı çeşitleri ve her seviyeye göre farklı türleri vardır. Sabit bir raketi her seviyeden tenis oyuncusunun kullanması mümkün değildir. Her raketin kendine göre yapısı ve belirli bir ağırlığı bulunmaktadır. Teniste profesyonelleşildikçe raketin çeşidi de değişecektir. Ayrıca raket tercihi yaparken raketin grip seçimi de yapılması gerekiyor. Grip seçimi de en az raket seçimi kadar önemli olan bir konudur. Raketlerin ağırlığı ise 240 gramdan başlayıp 370 grama kadar artış göstermektedir.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor