Seydikemer Nerede? Seydikemer’e Nasıl Gidilir? Seydikemer Haritası

10 Tem

Seydikemer Nerededir? Seydikemer, Türkiye’nin batısında Ege Bölgesi’nde Muğla iline bağlıdır. Ancak Seydikemer ilçesi Akdeniz Bölgesi’ndedir. Seydikemer ilçesinin nüfusu yaklaşık 61 bindir. Seydikemer ilçesinin komşu ilçeleri; batısında Muğla’nın Fethiye ilçesi, kuzeyinde Denizli’nin Çameli, Burdur’un Çavdır ve Altınyayla, doğusunda ise Antalya’nın Kaş, Elmalı ve Korkuteli ilçeleridir. Güneyinde ve batısında Akdeniz ile komşudur. İlçenin yüzölçümü yaklaşık 2208 kilometrekaredir. İlçenin şehir merkezine uzaklığı 24 kilometredir. Seydikemer ili, 36º 17ʹ 37º 02ʹ kuzey enlemi ile 29º 07ʹ 29º 48ʹ doğu harita koordinatları arasında yer almaktadır. Seydikemer’in deniz seviyesinden yüksekliği 127 metredir. Seydikemer ilçesinde toplam 56 mahalle bulunmaktadır.

Seydikemer Nerededir? Seydikemer Haritası

Seydikemer’e nasıl gidilir?

Seydikemer’de en rahat ve konforlu toplu taşıma alternatifi otobüstür. Seydikemer merkezine şehrin birçok farklı noktasından farklı ulaşım alternatifleriyle ulaşılabilir. Seydikemer merkezine özel araç kullanılarak da ulaşılabilir. Ayrıca birçok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları kullanılabilir.

Seydikemer Nerede? Seydikemer’e Karayoluyla Ulaşım

Karayoluyla, Muğla Merkez ilçesinden Seydikemer ilçesine D-400 Karayolu’nu kullanarak yaklaşık 2 saat 59 dakikada ulaşabilirsiniz. Komşusu Denizli’den Seydikemer’e D-330 Karayolu’nu kullanarak yaklaşık 2 saat 58 dakikada ulaşabilirsiniz. Seydikemer’e Fethiye ilçesinden D-400 Karayolu’nu kullanarak yaklaşık 1 saat 13 dakikada ulaşabilirsiniz. Benzer şekilde Seydikemer’e D-400 Karayolu’nu kullanarak yaklaşık 2 saat 50 dakikada ulaşabilirsiniz.

Seydikemer’e Toplu Taşıma ile Ulaşım

Seydikemer ilçesine şehir içi ulaşımda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Seydikemer’de yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Şehir içi ulaşımda taksiler de bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir. Seydikemer ilçesinde halk otobüsleri gün boyu hizmet vermektedir. Halk otobüsleri günün her saatinde belirli aralıklarla kullanılabilir. Seydikemer Merkez’den kalkan otobüsler gün boyunca farklı ilçe ve mahallelere hareket etmektedir. Seydikemer Merkez’e farklı transfer araçlarına sahip halk otobüsleri ve minibüsler ile kolayca ulaşılabilir.

Seydikemer İlinden Havaalanına Ulaşım

Aracınızla Muğla Dalaman Havalimanı’na D-400 Karayolu üzerinden yaklaşık 1 saat 55 dakikada, Milas-Bodrum Havalimanı’na ise D-400 Karayolu üzerinden 3 saat 47 dakikada ulaşabilirsiniz.

Seydikemer nereye bağlıdır? Seydikemer hangi bölgede yer almaktadır?

Seydikemer İlçesi Akdeniz Bölgesi’nde Muğla ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Ancak Seydikemer ilçesi Akdeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Seydikemer farklı kültürel ve geleneksel öğeleri yansıtan bir yerdir. Seydikemer İlçesi’nin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. İlçenin genel yapısına bakıldığında yüzey şekillerinin oldukça engebeli ve dağlık olduğu görülmektedir. İklim çeşitliliği açısından oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. İkliminin güzelliği doğal güzelliklerine de yansımış olup bu durum ilçenin turizmine oldukça olumlu etki etmektedir. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen tatil beldelerinden biri olan Seydikemer, Akdeniz Bölgesi’nin Antalya Bölümü’nde yer almaktadır. Seydikemer ilçesi tarım açısından da oldukça verimlidir. Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biridir. Likyalılardan başlayarak çeşitli medeniyetlerin merkezi olmuştur. Seydikemer, Akdeniz’in kıyı şeridinde yer almaktadır. İlde Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlıdır.

Muğla Nerededir? Muğla hangi bölgede yer almaktadır?

Türkiye’nin batısında Ege bölgesinde yer alan Muğla şehri, kuzeyde Aydın, doğuda ise Denizli, Burdur ve Antalya ile komşudur. Topoğrafyası eğimlidir ve genellikle dağlarla kaplıdır. Muğla ile İstanbul arasındaki mesafe 683 kilometre, Muğla ile Ankara arasındaki mesafe 585 kilometre, Muğla ile İzmir arasındaki mesafe 226 kilometre ve Muğla ile Antalya arasındaki mesafe 340 kilometredir. Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayın.