Psikolojik Danışmanlık Ve Evlilik İlişkisi

Psikolojik Danışmanlık Ve Evlilik İlişkisi

Psikolojik Danışmanlık ve Evlilik İlişkisi

İnsan psikolojisi çok fazla etki altında bulunan bir yapıya sahiptir. Nitekim çokları psikolojinin insanın arka bahçesi olduğu fikrindedir. Genel olarak olumsuz yaşantılar, travmalar, korkular, hayal kırıklıkları gibi birçok olumsuz durum insan zihninin en derinlerinde bir yerlerde saplanıp kalmıştır. Bu sebeple zihnin bilinç seviyesinde birçok olumsuz yansımalar görülmektedir. Genel olarak insan beyninin kötü yaşantılarını derinlerde bir yerler de saklasa da, bilinçaltı özelliğini yansımalarla yitirmekte ve günlük hayatında birden çok olumsuzluk içine çekilmektedir. Söz konusu olumsuzlukların en önemli yansımaları fiziksel anlamda en yakınındaki kişilere doğru olmaktadır. Bu noktada yapılan evliliklerin ciddi derecede etkileniyor olması kaçınılmaz bir sondur. Bursa psikolog hizmetleri evlilik terapileri ve çiftler alanında önemli bir desteği elinde bulundurmaktadır.

Evlilik başlı başına bir farklılaşma sürecidir. İnsanın evlenmeden önceki hali ile evlendikten sonraki halinin birbirine benzemesi mümkün bir durum değildir. Dolayısıyla öncelikle evliliğin insanı değiştirmesi noktasında bir karara bağlanması gerekir. Kişinin kendisi dışında birisiyle hayatını paylaşacak olması çok da kanıksanabilecek bir durum olmayabilir. Özellikle insanların o tarihe kadar kendi psikolojilerinin altında biriktirdiği olumsuz etmenler bu konuda çiftlerin ayağına bir çelme olmaktadır. Çiftler terapilerinde özellikle insanların birbirleri arasında beklenti bağlamında bir farklılaşma olduğu en sık rastlanan durumdur. Bu sebeple evlilik birliği kurulmadan önce mevcut beklentilerle reel durum arasındaki farkın iyi bir biçimde anlaşılması çok çok daha sağlıklı bir evlilik yapılması için önemli bir adım sayılacaktır.

Çiftler üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde farklı farklı sonuçlar elde edilse de genel itibarıyla karşılaşılan sorunlar çatışma bazlı olmaktadır. Bu da evlilik ilişkisini temelden sarsan bilecek olumsuz durumlara zemin hazırlamaktadır. Söz konusu durumların yaşanmaması için alınacak psikolojik danışmanlık hizmetleri ile hem karı koca ilişkisi üzerine hem de bireysel anlamda terapiler seanslar halinde sunulmaktadır. Bu sayede kısa zamanda mevcut sorunlarla ilgili olarak tartışma becerisi kazandırılan çiftler daha mutlu bir evlilik ilişkisi ile hayatlarına devam edebilmektedir. Mevcut terapilerin farklı alanların desteği ile gerçekleşiyor olması Bursa psikolog fiyatları açısından da hissedilen değişikliklere sebebiyet vermektedir.

Sağlık