Ortaca Nerede? Ortaca’ya Nasıl Gidilir? Ortaca Haritası

10 Tem

Ortaca Nerededir? Ortaca, Türkiye’nin batısında Ege Bölgesi’nde Muğla iline bağlıdır. Ancak ilçe Akdeniz Bölgesi’ndedir. Ortaca ilçesinin nüfusu yaklaşık 52 bindir. Ortaca, doğusunda sadece Muğla’nın Dalaman ilçesi ve kuzeyinde Köyceğiz ilçesi ile komşudur. Güneyinde ve batısında deniz vardır. İlçenin yüzölçümü yaklaşık 906 kilometrekaredir. İlçenin şehir merkezine uzaklığı 76 kilometredir. Ortaca İlçesi, haritada 36° 51′ 17.7660” Kuzey ve 28° 16′ 15.1608” Doğu koordinatları arasında yer almaktadır. Ortaca’nın deniz seviyesinden yüksekliği 5 metredir. Ortaca ilçesinde toplam 27 mahalle bulunmaktadır.

Ortaca Nerede? Ortaca Haritası

Ortaca’ya nasıl gidilir?

Ortaca’da en rahat ve konforlu toplu taşıma alternatifi otobüstür. Ortaca merkezine şehrin birçok farklı noktasından farklı ulaşım alternatifleriyle ulaşılabilir. Ortaca merkezine özel araç kullanılarak da ulaşılabilir. Ayrıca birçok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları kullanılabilir.

Ortaca Nerede? Karayoluyla Ortaca’ya Ulaşım

Karayoluyla Muğla Merkez ilçesinden Ortaca ilçesine D-400 Karayolu’nu kullanarak yaklaşık 1 saat 14 dakikada ulaşabilirsiniz. Muğla’nın komşusu Denizli’den D-330 Karayolu’nu kullanarak yaklaşık 2 saat 11 dakikada, Aydın’dan ise D-550 ve D-400 Karayolları’nı kullanarak yaklaşık 2 saat 18 dakikada ulaşabilirsiniz. D-400 Karayolu’nu kullanarak Marmaris ilçesinden Ortaca’ya yaklaşık 1 saat 3 dakikada ulaşabilirsiniz. Benzer şekilde Muğla’nın Fethiye ilçesinden Ortaca’ya D-400 Karayolu’nu kullanarak yaklaşık 46 dakikada ulaşabilirsiniz.

Ortaca’ya Toplu Taşıma ile Ulaşım

Ortaca ilçesine şehir içi ulaşımda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Ortaca’da yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif olarak kullanmaktadır. Şehir içi ulaşımda taksiler de bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir. Ortaca ilçesinde halk otobüsleri gün boyu hizmet vermektedir. Halk otobüsleri günün her saatinde belirli aralıklarla kullanılabilir. Ortaca Merkez’den otobüsler gün boyunca farklı ilçelere ve mahallelere hareket etmektedir. Ortaca İlçelerine Ortaca Merkez’den farklı aktarma araçlarına sahip halk otobüsleri ve minibüsler kullanılarak kolayca ulaşılabilir.

Ortaca İlçesinden Havaalanına Ulaşım

Milas-Bodrum Havalimanı’na D-400 Karayolu üzerinden yaklaşık 2 saat 2 dakikada araçla ulaşabilirsiniz. Dalaman Havalimanı’na ise D-555 Karayolu ve Muğla-Fethiye Yolu üzerinden yaklaşık 24 dakikada araçla ulaşabilirsiniz.

Ortaca nerededir? Ortaca hangi bölgede yer almaktadır?

Ortaca İlçesi, Ege Bölgesi’nin Muğla ilinde yer almaktadır. Ancak Ortaca ilçesi Akdeniz Bölgesi’ne bağlıdır. Ortaca, farklı kültürel ve geleneksel öğeleri yansıtan bir yerdir. Ortaca İlçesi’nin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. İlçenin genel yapısına baktığımızda yüzey şekillerinin oldukça engebeli ve dağlık olduğunu görmekteyiz. İklim çeşitliliği açısından oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. İkliminin güzelliği doğal güzelliklerine de yansımış olup bu durum ilçe turizmine oldukça olumlu etki etmektedir. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen tatil beldelerinden biri olan Ortaca, Akdeniz Bölgesi’nin Antalya Bölümü’nde yer almaktadır. Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biridir. Karyalılardan başlayarak çeşitli medeniyetlerin merkezi olmuştur. Ortaca, Akdeniz’in kıyı şeridinde yer almaktadır. İlde Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlıdır.

Muğla Nerededir? Muğla hangi bölgede yer almaktadır?

Türkiye’nin batısında Ege bölgesinde yer alan Muğla şehri, kuzeyde Aydın, doğuda ise Denizli, Burdur ve Antalya ile komşudur. Topoğrafyası eğimlidir ve genellikle dağlarla kaplıdır. Muğla ile İstanbul arasındaki mesafe 683 kilometre, Muğla ile Ankara arasındaki mesafe 585 kilometre, Muğla ile İzmir arasındaki mesafe 226 kilometre ve Muğla ile Antalya arasındaki mesafe 340 kilometredir. Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayın.