Orhangazi Nerede? Orhangazi’ye Nasıl Gidilir? Orhangazi Haritası

10 Tem

Orhangazi Nerededir? Orhangazi, Türkiye’nin kuzeybatısında, Marmara Bölgesi’nde Bursa ilinde yer almaktadır. Orhangazi ilçesinin nüfusu yaklaşık 76 bindir. Orhangazi ilçesinin komşu ilçeleri; batısında Gemlik, güneyinde Yenişehir ve doğusunda İznik, kuzeydoğusunda Kocaeli iline bağlı Karamürsel, kuzeyinde ise Yalova iline bağlı Merkez, Altınova ve Çiftlikköy ilçeleridir. İlçenin yüzölçümü yaklaşık 506 kilometrekaredir. İlçenin şehir merkezine uzaklığı 47 kilometredir. Orhangazi İlçesi, haritada 40° 29′ 24.2952” Kuzey ve 29° 18′ 31.6980” Doğu GPS koordinatları arasında yer almaktadır. Orhangazi’nin deniz seviyesinden yüksekliği 121 metredir. Orhangazi ilçesinde toplam 9 mahalle bulunmaktadır.

Orhangazi Nerede? Orhangazi Haritası

Orhangazi’ye nasıl gidilir?

Orhangazi’de en rahat ve konforlu toplu taşıma alternatifi otobüstür. Orhangazi merkezine şehrin birçok farklı noktasından farklı ulaşım alternatifleriyle ulaşılabilir. Orhangazi merkezine özel araç kullanılarak da ulaşılabilir. Ayrıca birçok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları kullanılabilir.

Orhangazi Nerede? Orhangazi’ye Karayoluyla Ulaşım

Bursa merkez ilçesinden Orhangazi ilçesine Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu/O-5 üzerinden yaklaşık 44 dakikada ulaşılabilmektedir. Aynı şekilde Nilüfer ilçesinden Orhangazi ilçesine Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu/O-5 üzerinden yaklaşık 55 dakikada ulaşılabilmektedir. İnegöl ilçesinden Bursa Eskişehir Yolu/D200 ve Gemlik Yenişehir Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 4 dakikada ulaşılabilmektedir. Gemlik ilçesinden Bursa Yalova Yolu/D575/E881 ve Gemlik İznik Yolu üzerinden yaklaşık 19 dakikada ulaşılabilmektedir. Harmancık ilçesinden Bursa Orhaneli Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 53 dakikada ulaşılabilmektedir.

Orhangazi’ye Toplu Taşıma ile Ulaşım

Orhangazi ilçesinde şehir içi ulaşımda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Orhangazi sakinleri genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak taksiler tercih edilebilir. Orhangazi ilçesinde gün boyu halk otobüsleri hizmet vermektedir. Günün her saatinde belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Orhangazi Merkez’den otobüsler gün boyunca farklı ilçe ve mahallelere hareket etmektedir. Orhangazi Merkez’den çevre ilçelere farklı aktarma araçlarına sahip halk otobüsleri ve minibüsler ile kolayca ulaşılabilir. Gemlik ilçesinden halk otobüsleri kullanılarak gün içerisinde ve kısa sürede Orhangazi’ye kolayca ulaşılabilir. Orhangazi’ye şehrin farklı noktalarından kolayca ulaşılabilir. Orhangazi ilçe merkezinden Bursa merkez ilçeye hem özel araçlarla hem de halk otobüsleri ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Orhangazi İlçesinden Havaalanına Ulaşım

Bursa Orhangazi ilçesine ulaşmak için hava yolunu tercih ederseniz, şehrinizin havalimanından Orhangazi ilçe merkezinde bulunan Bursa Yenişehir Havalimanı’na gidebilirsiniz. Bursa Orhangazi Havalimanı’ndan Orhangazi ilçesine özel araç veya toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz. Gemlik Yenişehir Yolu üzerinden Bursa Yenişehir Havalimanı’na arabayla yaklaşık 40 dakikada ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu/O-5 Yolu’nu kullanarak yaklaşık 59 dakikada İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Orhangazi nereye bağlıdır? Orhangazi hangi bölgede yer almaktadır?

Orhangazi İlçesi, Marmara Bölgesi’nde Bursa ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Orhangazi, farklı kültürel ve geleneksel öğelerin bir arada bulunduğu bir yerdir. Orhangazi İlçesi’nin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Sırasıyla Roma, Bizans ve Selçuklu egemenliği altına giren Orhangazi İlçesi, tarihte Bitinya Bölgesi’nde yer almaktaydı. İlçeye ismini veren Orhan Gazi tarafından 1332 yılında fethedilerek Osmanlı topraklarına katılmıştır. Orhangazi ekonomisini tarım ve sanayiden sağlamaktadır. İlçenin 25 mahallesinde her türlü meyve ve sebze yetiştirilmesinin yanı sıra zeytincilik de yoğun olarak görülmektedir. Her yıl geleneksel zeytin festivalleri düzenlenmektedir. Yüzey şekilleri ova ve dağlıktır. Bursa’nın kuzeydoğu kesiminde yer almaktadır. İklim çeşitliliği bakımından oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. İlçenin iklimi, Karadeniz ve Akdeniz iklimleri arasında geçiş iklimi olup, yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlıdır.

Bursa Nerede? Bursa hangi bölgede yer almaktadır?

Türkiye’nin kuzeybatısındaki Marmara bölgesinde yer alan Bursa, kuzeyde Marmara Denizi, kuzeybatıda Yalova, doğuda Bilecik, batı ve güneybatıda Balıkesir ve güneydoğuda Kütahya ile komşudur. Topoğrafik yapısı dağlık ve ovalık alanlardan oluşur ve dağlar ilin yüzölçümünün %35’ini kaplar. Bursa-İstanbul arası 152 kilometre, Bursa-Ankara arası 387 kilometre, Bursa-İzmir arası 345 kilometre ve Bursa-Konya arası 485 kilometredir. Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayın.