Milas Nerede? Milas’a Nasıl Gidilir? Milas Nereye Bağlı? Milas Haritası

10 Tem

Milas Nerede? Milas, Türkiye’nin batısında Ege Bölgesi’nde Muğla iline bağlı bir ilçedir. Milas ilçesinin nüfusu yaklaşık 143 bindir. Milas, güneybatıda Muğla’nın Bodrum ilçesi, doğuda Menteşe ve Yatağan ilçeleri, kuzeyde ise Aydın’ın Karpuzlu, Koçarlı, Söke ve Didim ilçeleriyle komşudur. Güney ve batıda Ege Denizi ile komşudur. İlçenin yüzölçümü yaklaşık 2067 kilometrekaredir. İlçenin şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 63 kilometredir. Milas ilçesi haritada 37° 18′ 41.8968” Kuzey ve 27° 46′ 50.8584” Doğu koordinatları arasında yer almaktadır. Milas’ın deniz seviyesinden yüksekliği 59 metredir. Milas ilçesinde toplam 132 mahalle bulunmaktadır.

Milas Nerede? Milas Haritası

Milas’a nasıl gidilir?

Milas’ta en rahat ve konforlu toplu taşıma alternatifi otobüstür. Milas merkezine şehrin birçok farklı noktasından farklı ulaşım alternatifleriyle ulaşılabilir. Milas merkezine özel araç kullanılarak da ulaşılabilir. Ayrıca birçok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları kullanılabilir.

Milas Nerede? Karayoluyla Milas’a Ulaşım

Karayoluyla, Muğla Merkez ilçesinden D-550 ve D-330 karayollarını kullanarak yaklaşık 1 saat 14 dakikada Milas’a ulaşabilirsiniz. Komşusu Denizli’den D-330 karayollarını kullanarak yaklaşık 2 saat 22 dakikada Milas’a ulaşabilirsiniz. Bodrum ilçesinden D-330 karayollarını kullanarak yaklaşık 49 dakikada Milas’a ulaşabilirsiniz. Benzer şekilde Aydın’ın Didim ilçesinden D-525 karayollarını kullanarak yaklaşık 56 dakikada Milas’a ulaşabilirsiniz.

Milas’a Toplu Taşıma ile Ulaşım

Milas ilçesine şehir içi ulaşımda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Milas’ta yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif olarak kullanmaktadır. Şehir içi ulaşımda taksiler de bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir. Milas ilçesinde gün boyu halk otobüsleri hizmet vermektedir. Halk otobüsleri günün her saatinde belirli aralıklarla kullanılabilir. Milas Merkez’den otobüsler gün boyunca farklı ilçelere ve mahallelere hareket etmektedir. Milas İlçelerine Milas Merkez’den farklı transfer araçlarına sahip halk otobüsleri ve minibüsler kullanılarak kolayca ulaşılabilir.

Milas İlçesinden Havaalanına Ulaşım

Milas-Bodrum Havalimanı’na D-330 Karayolu üzerinden arabayla yaklaşık 18 dakikada ulaşabilirsiniz. Dalaman Havalimanı’na ise D-400 Karayolu üzerinden arabayla yaklaşık 2 saat 12 dakikada ulaşabilirsiniz.

Milas nereye bağlıdır? Milas hangi bölgede yer almaktadır?

Milas İlçesi, Ege Bölgesi’nde Muğla ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Milas, farklı kültürel ve geleneksel öğeleri yansıtan bir yerdir. Milas İlçesi’nin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. İlçe merkezi çok az engebeliliğe sahip olsa da ilçenin genel yapısına baktığımızda yüzey şekillerinin oldukça engebeli ve dağlık olduğunu görmekteyiz. İklim çeşitliliği açısından oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. İkliminin güzelliği doğal güzelliklerine de yansımış olup bu durum ilçe turizmine oldukça olumlu etki etmektedir. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen tatil beldelerinden biri olan Milas, Ege Bölgesi’nin Ege Bölümü’nde yer almaktadır. Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biridir. Karyalılardan başlayarak çeşitli medeniyetlerin merkezi olmuştur. Milas, Ege’nin kıyı şeridinde yer almaktadır. İlde Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlıdır.

Muğla Nerededir? Muğla hangi bölgede yer almaktadır?

Türkiye’nin batısında Ege bölgesinde yer alan Muğla şehri, kuzeyde Aydın, doğuda ise Denizli, Burdur ve Antalya ile komşudur. Topoğrafyası eğimlidir ve genellikle dağlarla kaplıdır. Muğla ile İstanbul arasındaki mesafe 683 kilometre, Muğla ile Ankara arasındaki mesafe 585 kilometre, Muğla ile İzmir arasındaki mesafe 226 kilometre ve Muğla ile Antalya arasındaki mesafe 340 kilometredir. Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayın.