Microsoft xCloud için çözünürlük artıyor, Windows uygulaması geliyor

Microsoft xCloud için çözünürlük artıyor, Windows uygulaması geliyor

Microsoft’un bulut temelli oyun servisi xCloud için önemli detaylar gündem olmuş durumda. İki detay da kullanıcılar için güzel duruyor.

Halen bilmeyenler için bu xCloud servisi Xbox oyunlarının internet üzerinden Android telefon ve tabletlerde oynanmasına imkan tanıyor. Burada Xbox kontrolcüsü yanında üçüncü parti kontrolcü destekleri de bulunuyor. Servisi kullanmak için kişilerin Xbox Game Pass Ultimate abonesi olması ve yüksek hızlı Wi-Fi ya da LTE bağlantıya erişim sağlıyor olması yeterli oluyor. Servis için Game Pass’teki 100’ün üzerindeki oyun sunuluyor ve bu oyunlar yakında 1080P çözünürlükte de oynanabilecek. Şimdiye kadar 720P’de limitli olan servis, yapılan çalışmalar ile 1080P’ye çıkıyor ve bu da keskinliğin ve kalitenin ciddi anlamda artacağı anlamına geliyor. Apple dünyasına Apple’ın limitleri nedeniyle tarayıcı üzerinden girecek servis, yeni bilgilere göre yakında özel bir Windows uygulamasına da kavuşacak. Bu uygulama ile xCloud yanında Xbox Series X ve Series S üzerinden internet temelli oyun aktarımı da yapılabilecek açıklaması yapılıyor.

xCloud gibi Google Stadia ve Nvidia GeForce Now da iOS tarafına tarayıcı üzerinden geliyor

Google Stadia da bulut temelli bir oyun servisi. Bu platform gücünü buluttan yani uzakta çalışan bir dev sunucudan alıyor. Yani oyunlar sizin sisteminizde değil çok güçlü bu sunucularda çalışıyor. Size sadece internet üstünde görüntü aktarılıyor. İşte oyun dünyasının geleceğini oluşturan bu servis, yine Apple’ın App Store kısıtlamaları nedeniyle iPhone ve iPad’ler için bir uygulama olarak çıkmıyor, daha doğrusu çıkamıyor. Nvidia GeForce Now gibi Stadia da iOS cihazlara Safari üzerinden dahil oluyor.

Kaynak: yayinsitesi.com

Teknoloji