Menteşe Nerede? Menteşe’ye Nasıl Gidilir? Menteşe Haritası

10 Tem

Menteşe Nerededir? Menteşe, Türkiye’nin batısında Ege Bölgesi’nde Muğla iline bağlıdır. Menteşe ilçesinin nüfusu yaklaşık 113 bindir. Kuzeyinde Yatağan ve Kavaklıdere, güneyinde Ula ve Köyceğiz, batısında Milas ilçeleri, kuzeyinde Aydın’ın Bozdoğan ilçesi, doğusunda ise Denizli’nin Beyağaç ve Kale ilçeleri ile komşudur. Güneyinde Ege Denizi vardır. İlçenin yüzölçümü yaklaşık 1659 kilometrekaredir. Menteşe, Muğla ilinin merkez ilçesidir. Menteşe İlçesi, 37° 12′ 55.3464” Kuzey ve 28° 21′ 48.2184” Doğu harita koordinatları arasında yer almaktadır. Menteşe’nin deniz seviyesinden yüksekliği 685 metredir. Menteşe ilçesinde toplam 66 mahalle bulunmaktadır.

Menteşe nerede? Menteşe Haritası

Menteşe’ye nasıl gidilir?

Menteşe’de en rahat ve konforlu toplu taşıma alternatifi otobüstür. Menteşe merkezine şehrin birçok farklı noktasından farklı ulaşım alternatifleriyle ulaşılabilir. Menteşe merkezine özel araç kullanılarak da ulaşılabilir. Ayrıca birçok farklı noktadan halk otobüsleri ve minibüs hatları kullanılabilir.

Menteşe Nerede? Menteşe’ye Karayoluyla Ulaşım

Muğla ilinin merkez ilçesi Menteşe ilçesidir. Muğla’nın komşusu Denizli’den D-330 Karayolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 36 dakikada, Aydın’dan Bozdoğan-Yatağan Karayolu kullanılarak 2 saat 16 dakikada ilçeye ulaşılabilir. Marmaris ilçesinden D-550 ve D-400 Karayolları kullanılarak yaklaşık 51 dakikada ilçeye ulaşılabilir. Benzer şekilde Muğla’nın Bodrum ilçesinden D-330 Karayolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 31 dakikada ilçeye ulaşılabilir.

Menteşe’ye Toplu Taşıma ile Ulaşım

Menteşe ilçesine şehir içi ulaşımda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Menteşe’de yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Şehir içi ulaşımda taksiler de bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir. Menteşe ilçesinde halk otobüsleri gün boyu hizmet vermektedir. Halk otobüsleri günün her saatinde belirli aralıklarla kullanılabilir. Menteşe Merkez’den otobüsler gün boyunca farklı ilçe ve mahallelere hareket etmektedir. Menteşe Merkez’den farklı aktarma araçlarına sahip halk otobüsleri ve minibüsleri kullanarak Menteşe İlçelerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Menteşe İlçesinden Havaalanına Ulaşım

Milas-Bodrum Havalimanı’na D-550 ve D-330 karayolları üzerinden yaklaşık 1 saat 3 dakikada araçla ulaşabilirsiniz. Dalaman Havalimanı’na ise D-400 kara yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 20 dakikada araçla ulaşabilirsiniz.

Menteşe nereye bağlıdır? Menteşe hangi bölgede yer almaktadır?

Menteşe İlçesi, Muğla ilinin Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. Menteşe, farklı kültürel ve geleneksel öğeleri yansıtan bir yerdir. Menteşe İlçesi’nin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. İlçe merkezi az engebeliliğe sahip olmasına rağmen ilçenin genel yapısına bakıldığında yüzey şekillerinin oldukça engebeli ve dağlık olduğu görülmektedir. İklim çeşitliliği bakımından oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. İkliminin güzelliği doğal güzelliklerine de yansımış olup bu durum ilçe turizmine oldukça olumlu etki etmektedir. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen tatil beldelerinden biri olan Menteşe, Ege Bölgesi’nin Ege Bölümü’nde yer almaktadır. Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biridir. Karyalılardan başlayarak çeşitli medeniyetlerin merkezi olmuştur. Menteşe, Ege’nin kıyı şeridinde yer almaktadır. İlde Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır.

Muğla Nerededir? Muğla hangi bölgede yer almaktadır?

Türkiye’nin batısında Ege bölgesinde yer alan Muğla şehri, kuzeyde Aydın, doğuda ise Denizli, Burdur ve Antalya ile komşudur. Topoğrafyası eğimlidir ve genellikle dağlarla kaplıdır. Muğla ile İstanbul arasındaki mesafe 683 kilometre, Muğla ile Ankara arasındaki mesafe 585 kilometre, Muğla ile İzmir arasındaki mesafe 226 kilometre ve Muğla ile Antalya arasındaki mesafe 340 kilometredir. Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayın.