Köyceğiz Nerede? Köyceğiz’e Nasıl Gidilir? Köyceğiz Haritası

10 Tem

Köyceğiz Nerede? Köyceğiz, Türkiye’nin batısında Ege Bölgesi’nde Muğla iline bağlıdır. Ancak ilçe olarak Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Köyceğiz ilçesinin nüfusu yaklaşık 38 bindir. Köyceğiz, Muğla’nın güneyinde Ortaca ve Dalaman ilçeleri, kuzeyinde Menteşe ve Ula, batısında Marmaris, doğusunda ise Denizli’nin Çameli, Acıpayam ve Beyağaç ilçeleriyle komşudur. Güneybatısında denize kıyısı vardır. İlçenin yüzölçümü yaklaşık 1329 kilometrekaredir. İlçenin şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 58 kilometredir. Köyceğiz İlçesi, haritada 36° 57′ 57.7224” Kuzey ve 28° 41′ 18.9348” Doğu koordinatları arasında yer almaktadır. Köyceğiz’in deniz seviyesinden yüksekliği 15 metredir. Köyceğiz ilçesinde toplam 25 mahalle bulunmaktadır.

Köyceğiz Nerede? Köyceğiz Haritası

Köyceğiz’e nasıl gidilir?

Köyceğiz’de en rahat ve konforlu toplu taşıma alternatifi otobüstür. Köyceğiz merkezine şehrin birçok farklı noktasından farklı ulaşım alternatifleriyle ulaşılabilir. Köyceğiz merkezine özel araç kullanılarak da ulaşılabilir. Ayrıca birçok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilir.

Köyceğiz Nerede? Köyceğiz’e Karayoluyla Ulaşım

Karayoluyla Muğla Merkez ilçesinden D-400 Karayolu ve Köyceğiz-Ula Yolu kullanılarak yaklaşık 56 dakikada Köyceğiz ilçesine ulaşılabilir. Muğla’nın komşusu Denizli’den D-330 Karayolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 59 dakikada, Aydın’dan D-550 Karayolu kullanılarak yaklaşık 3 saat 4 dakikada. Marmaris ilçesinden D-400 Karayolu kullanılarak yaklaşık 48 dakikada. Benzer şekilde Muğla’nın Bodrum ilçesinden D-330 Karayolu kullanılarak yaklaşık 2 saat 21 dakikada Köyceğiz’e ulaşılabilir.

Köyceğiz’e Toplu Taşıma ile Ulaşım

Köyceğiz ilçesinde şehir içi ulaşımda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Köyceğiz’de yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Şehir içi ulaşımda taksiler de bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir. Köyceğiz ilçesinde halk otobüsleri gün boyu hizmet vermektedir. Halk otobüsleri günün her saatinde belirli aralıklarla kullanılabilmektedir. Köyceğiz Merkez’den gün boyunca farklı ilçe ve mahallelere otobüsler kalkmaktadır. Köyceğiz Merkez’den farklı aktarma araçlarına sahip halk otobüsleri ve minibüsler kullanılarak Köyceğiz İlçelerine rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Köyceğiz İlçesinden Havaalanına Ulaşım

Milas-Bodrum Havalimanı’na D-550 ve D-330 karayolları üzerinden yaklaşık 1 saat 48 dakikada, Dalaman Havalimanı’na ise D-400 kara yolu üzerinden yaklaşık 33 dakikada ulaşabilirsiniz.

Köyceğiz nereye bağlıdır? Köyceğiz hangi bölgede yer almaktadır?

Köyceğiz İlçesi, Muğla ilinin Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. Köyceğiz, farklı kültürel ve geleneksel öğeleri yansıtan bir yerdir. Köyceğiz İlçesi’nin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. İlçe merkezi az engebeliliğe sahip olsa da ilçeye genel olarak baktığımızda yüzey şekillerinin oldukça engebeli ve dağlık olduğunu görmekteyiz. İlçe merkezi Köyceğiz Gölü kıyısında kurulmuştur. İklim çeşitliliği açısından oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. İkliminin güzelliği doğal güzelliklerine de yansımış olup bu durum ilçe turizmine oldukça olumlu etki etmektedir. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen tatil beldelerinden biri olan Köyceğiz, Ege Bölgesi’nin Ege Bölümü’nde yer almaktadır. Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biridir. Karyalılardan başlayarak çeşitli medeniyetlerin merkezi olmuştur. Köyceğiz, Akdeniz’in kıyı şeridinde yer almaktadır. İlde Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlıdır.

Muğla Nerededir? Muğla hangi bölgede yer almaktadır?

Türkiye’nin batısında Ege bölgesinde yer alan Muğla şehri, kuzeyde Aydın, doğuda ise Denizli, Burdur ve Antalya ile komşudur. Topoğrafyası eğimlidir ve genellikle dağlarla kaplıdır. Muğla ile İstanbul arasındaki mesafe 683 kilometre, Muğla ile Ankara arasındaki mesafe 585 kilometre, Muğla ile İzmir arasındaki mesafe 226 kilometre ve Muğla ile Antalya arasındaki mesafe 340 kilometredir. Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayın.