Kalp hastaları dişçi koltuğuna dikkat

Kalp hastaları dişçi koltuğuna dikkat

Diş sağlığı, kardiyovaskuler hastalar açısından daha da büyük bir önem taşımaktadır .Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Muhammet Saka maalesef, sayısı yanlış beslenme, hareketsizlik ve stres kaynaklı her geçen gün artan kalp hastalarına diş çekimi konusunda önemli uyarılarda bulunuyor ” Dişler içindeki damar sinir paketi yoluyla direk dolaşım sistemine bağlıdırlar. Dolayısıyla dişleri ilgilendiren enfeksiyonlar direk dolaşım yoluyla tüm vücudu yayılabilir. Diş ve çevresinde bulunan bazı bakteri tipleri kalp ve kalp kapağına yerleşerek hayatı tehdit eden istenmeyen tablolara sebebiyet verebilir.”

Bakteriyel Endokardit

Endokart olarak bilinen kalbin en iç yüzeyini örten hücre tabakasının ve kalp kapaklarının iltihabına verilen isimdir. Bakteriyel endokardit çoğunlukla kalp kapaklarını tutmakla birlikte bazı olgularda damar iç yüzeyini saran endotel denilen tabakada, kalp pili aparatlarında ve kalp dokularına konulan yamalar gibi vücuda yabancı yapıların üzerinde de oluşabilir. Diş ve çevre dokularında bulunan akut ve kronik enfeksyonlar endokardit gibi ciddi kalp problemlerine davetiye çıkarabilir.

By-Pass ve stentli hastalar dikkat

Bu grup hastalara yapılması planlanan bir ağız girişimi öncesi, hastanın kalp doktoruyla konsültasyon yapılması büyük önem arz etmektedir. Diş hekimi kalp hastasına yapacağı işlemi detaylı bir şekilde kalp doktoruna izah etmeli ve tavsiyelerini uygulamalıdır.

Kullanılan ilaçlar kanama problemi yaptığından düzenlenmeli

Özellikle antikoagülan ve antiagregan olarak sınıflandırdığımız kan sulandırıcı ve pıhtılaşmayı engelleyen ilaçların kullanımı diş tedavisine engeldir kesinlikle kontrol edilmelidir.

diş sağlığı kalp hastalığı

Hastalar kalp hastası olduğunu gizliyor

Hastalar diş tedavileri aksayacak ve uzayacağı için hastalıklarını diş doktorundan gizleme ihtiyacı duyuyorlar. Bu durum hem diş doktoru hem hasta için geri dönüşü olmayan pişmanlıklara neden olabilir. İşlem sırasında yaşanacak tansiyon problemleri veya işlem sonrası oluşabilecek kanama problemleri hastalar için ciddi sorun oluşturabilir. ” dedi.

Kaynak: genelseo.com

Sağlık