Kahramanmaraş Nerede? Nasıl Gidilir? Kahramanmaraş Haritası

10 Tem

Kahramanmaraş Nerededir? Kahramanmaraş, Türkiye’nin güneydoğusunda Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer almaktadır. Kahramanmaraş ilinin nüfusu yaklaşık olarak 1.154.102 bindir. Kahramanmaraş ilinde toplam 11 ilçe bulunmaktadır. Bunlar Afşin, Andırın, Çağlayancerit, Dulkadiroğlu, Ekinözü, Elbistan, Göksun, Nurhak, Onikişubat, Pazarcık, Türkoğlu ilçeleridir. Kahramanmaraş ilinin komşu iller; kuzeyinde Sivas, doğusunda Malatya ve Adıyaman, güneyinde Gaziantep, Osmaniye ve Kilis illeri, batısında ise Kayseri ve Adana illeridir. Kahramanmaraş’ın yüzölçümü yaklaşık olarak 14525 kilometrekaredir. Kahramanmaraş ili harita koordinatları 37° 34′ 30.9900” Kuzey ve 36° 55′ 22.1556” Doğu arasında yer almaktadır. Kahramanmaraş ilinin deniz seviyesinden yüksekliği 526 metredir.

Kahramanmaraş Nerede? Kahramanmaraş Haritası

Kahramanmaraş’a nasıl gidilir?

Kahramanmaraş’ta ulaşım için en rahat ve konforlu toplu taşıma alternatifi otobüstür. Kahramanmaraş merkezine şehrin birçok farklı noktasından farklı ulaşım alternatifleriyle ulaşılabilir. Kahramanmaraş merkezine özel araç kullanılarak da ulaşılabilir. Minibüs hatları da birçok farklı noktada kullanılabilir.

Kahramanmaraş Nerede? Kahramanmaraş’a Karayoluyla Ulaşım

Karayoluyla On ikinci Şubat İlçeden Kahramanmaraş iline D-825 Karayolu üzerinden yaklaşık 30 dakikada ulaşmak mümkündür. Afşin’den Göksun-Elbistan Karayolu ve D825 Karayolu’nu kullanarak yaklaşık 1 saat 25 dakikada ulaşabilirsiniz. Elbistan İlçeden Kahramanmaraş’a Göksun-Elbistan Yolu ve D825 Karayolu üzerinden yaklaşık 1 saat 46 dakikada ulaşılmaktadır. Aynı şekilde, Pazarcık İlçeden Kahramanmaraş’a D-825 ve D360 karayollarını kullanarak yaklaşık 41 dakikada ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma ile Kahramanmaraş’a Ulaşım

Kahramanmaraş ilinde şehir içi ulaşımda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Kahramanmaraş’ta yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak taksiler tercih edilebilir. Kahramanmaraş şehrinde gün boyu halk otobüsleri hizmet vermektedir. Günün her saatinde belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Kahramanmaraş Merkez’den kalkan otobüsler gün içerisinde farklı ilçe ve mahallelere hareket etmektedir. Kahramanmaraş Merkez’den farklı aktarma araçlarına sahip halk otobüsleri ve minibüsleri kullanarak Kahramanmaraş İline rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Dulkadiroğlu ilçesinden halk otobüslerini kullanarak gün içerisinde Kahramanmaraş’a rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Tut ilçesinden farklı otobüs ve minibüs hatları ile Kahramanmaraş’a ulaşmak mümkündür. Şehrin farklı noktalarından Kahramanmaraş’a rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kahramanmaraş şehir merkezinden Onikişubat, Dulkadiroğlu, Pazarcık, Türkoğlu gibi ilçelere hem özel araçlarla hem de halk otobüsleriyle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.


Kahramanmaraş İlinden Havaalanına Ulaşım

Kahramanmaraş şehir merkezine ulaşmak için havayolunu tercih ederseniz, şehrinizin havalimanından Kahramanmaraş ilinin Dulkadiroğlu ilçesinde bulunan Kahramanmaraş Uluslararası Havalimanı’na gidebilirsiniz. Kahramanmaraş Uluslararası Havalimanı’ndan Kahramanmaraş iline özel araç veya toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz. Kahramanmaraş Merkez’den K.Maraş Yolu/D835 Karayolu üzerinden Kahramanmaraş Uluslararası Havalimanı’na araçla yaklaşık 12 dakikada ulaşabilirsiniz. Yine Recep Tayyip Erdoğan Blv./D835 Karayolu’nu kullanarak Kahramanmaraş Uluslararası Havalimanı’na araçla 14 dakikada ulaşabilirsiniz.

Kahramanmaraş nereye bağlıdır? Kahramanmaraş hangi bölgede yer almaktadır?

Kahramanmaraş ili Akdeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Kahramanmaraş, farklı kültürel ve geleneksel öğeleri yansıtan bir yerdir. Kahramanmaraş ilinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Kahramanmaraş’ta tarih boyunca farklı medeniyetler egemen olmuştur. Tekir Vadisi’ndeki mağaralarda yapılan arkeolojik çalışmalar, bölgedeki insan yerleşiminin Üst Paleolitik Çağ’da başladığını ve Neolitik, Kalkolitik ve Eski Tunç Çağları’nda devam ettiğini göstermektedir. 2009 yılında Maraş’ın merkezinde yapılan kazılarda MS 300-400 yıllarına ait Germanicia antik kentine ait bazı bulgular elde edilmiştir. 7 Şubat 1973’te ismi Kahramanmaraş olarak değiştirilmiştir. Maraş ilinin ekonomisi tarım ve tarıma dayalı imalat sanayi ile hizmet sektörlerinden oluşmaktadır. Maraş ilinin merkez ilçeleri Dulkadiroğlu ve Onikişubat’tır. Nüfus yoğunluğu en fazla olan ilçeler sırasıyla Onikişubat, Dulkadiroğlu ve Elbistan’dır. Nüfusu en az olan ilçeler ise sırasıyla Ekinözü, Nurhak ve Çağlayancerit’tir. Yüzey şekilleri oldukça engebeli, ormanlık ve dağlıktır. İklim çeşitliliği açısından oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. Kahramanmaraş, Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri olmak üzere toplam üç ayrı coğrafi bölge arasında yer almakta olup, üç ayrı iklim tipi arasında Akdeniz iklimine daha yakın bir iklim özelliği göstermektedir. Merkezde görülen iklimin aksine kuzeye doğru gidildikçe karasal iklim özellikleri görülmektedir. Kışlar ılık, yazlar ise sıcak geçmektedir.

Kahramanmaraş Nerede? Kahramanmaraş hangi bölgede yer almaktadır?

Türkiye’nin güneydoğusunda Akdeniz bölgesinde yer alan Kahramanmaraş ili, kuzeyde Sivas, doğuda Malatya ve Adıyaman, güneyde Gaziantep, Osmaniye ve Kilis, batıda ise Kayseri ve Adana ile komşudur. Topoğrafyası eğimli olup genellikle ormanlar ve dağlık alanlarla kaplıdır. Kahramanmaraş-İstanbul arası 1.029 kilometre, Kahramanmaraş-Ankara arası 601 kilometre, Kahramanmaraş-Adana arası 225 kilometre, Kahramanmaraş-Malatya arası 208 kilometredir. Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayın.