Isıtma Sistemleri

Isıtma Sistemleri

İnşaat sektörünün akabinde her geçen gün daha da gelişme gösteren gayrimenkul sektörü, portfolyalarda yeniliklere gidiyor potansiyel alıcılarına çok daha konforlu, modern çizgilere sahip lüks evler sunuyorlar. Bir daireyi alırken dikkat edilmesi gereken faktörler arasında yer alan ısıtma sistemleri hem kullanım döneminde daire sakinlerinin hayatını kolaylaştırıyor hem de satım döneminde dairenin değerini belirleyen elemanlardan biri olduğu için emlak danışmanları için önem arz ediyor.

Günümüz iç mimari tasarımları artık net metrekare üzerinden çok daha fazla verim elde etmeye yönelik olduğu için başta ısıtma sistemlerini yerden ısıtma sistemine çevirmekle birlikte mekanda alandan tasarruf ederek daha modern çizgiler yakalamak için yeni anlayışlar benimseniyor.

Isıtma sistemleri çeşitleri

İş yeri ve konutlar için günümüz gelişen teknolojileri sayesinden birden fazla ısıtma sistemi seçeneği bulunmaktadır. Merkezi ısıtma sistemleri, yerden ısıtma sistemleri, doğal gaz sobaları, elektrikli sobalar, şömineler, pay ölçer sistemli ısıtma ve bireyse ısıtma sistemleri olmakla birlikte bugün söz konusu ısıtma sistemi olduğunda kullanıcılara birçok seçenek sunulmaktadır. Bu ana başlıkların yanı sıra yukarıda bahsettiğimiz ısıtma sistemleri kendi içerisinde de ayrılmakta dolayısıyla son kullanıcıya geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Örneğin söz konusu bireysel ısıtma sistemlerin arasından sıklıkla kullanılan kombiler olduğunda, sistem konvansiyonel kombiler ve yoğuşmalı kombiler olarak ikiye ayrılmaktadır. Küçük teknik farklarla beraber her iki çeşit de bireysel ısınma sistemi için idealdir.

Bununla birlikte metrekaresi büyük plazalarda, sitelerde, villalarda kombiler yetersiz kalmakta bu alanlar için merkezi ısıtma sistemleri veya pay ölçerli ısıtma sistemleri kullanılmaktadır. Isıtma sistemlerinde her ne kadar bireylerin tercihleri ön planda olsa da günün sonunda karar verilirken söz konusu binanın, dairenin fiziksel yapıları da göz önünde bulundurularak karar verilmelidir. Böylelikle günün sonunda en iyi ısıtma sistemi bulunarak mevzubahis mekanda en yüksek verim elde edilebilir.

Isıtma sistemleri denince akla her ne kadar doğal gaz ve muadilleri gelse de günümüzde elektrikli ısıtma sistemleri ve daha doğa dostu birçok farklı ısıtma sistemi de kullanılmaktadır. Fiyatlandırmalar kullanılacak sistemin özelliklerine ve sistemin kullanılacağı mekana göre yapılmaktadır.

Genel Kültür