iPhone 13 ailesi LiDAR ile geliyor; peki bu donanım ne getirecek?

iPhone 13 ailesi LiDAR ile geliyor; peki bu donanım ne getirecek?

Apple, iPhone 12 modellerinden sonra iPhone 13 ailesi üzerinde çalışıyor. Yeni aile hakkındaki LiDAR detayı artık netlik kazanmış durumda.

2021 sonunda gelecek iPhone 13 modelleri ortak olarak LiDAR sensörüne / tarayıcıya sahip olacak. Bu bir kez daha gündem olan detay, elbette güzel görünüyor. iPhone 12 serisinde Pro’lara özel kalan bu donanım, artık yeni Mini’de dahi kendisine yer bulacak. LiDAR sensörü hem çok daha iyi artırılmış gerçeklik hem de portre modu için büyük önem arz ediyor. Bu donanımı Apple şu açıklamalar ile tanımlıyor:

“iPhone 12 Pro’daki LiDAR Tarayıcısı, ışığın nesnelerden yansıma hızını ölçerek içinde bulunduğunuz her ortamın derinlik haritasını oluşturabiliyor. Bu ultra hızlı ve hassas ölçümler sayesinde AR uygulamaları odanızı gerçek bir yağmur ormanına dönüştürebiliyor veya yeni alacağınız bir spor ayakkabının ayağınızda tam olarak nasıl duracağını gösterebiliyor.”

“LiDAR Tarayıcısı, görünmez ışık demetlerinin vericiden nesnelere yansıyıp geri dönme süresini belirleyerek derinliği kesin bir şekilde ölçüyor. LiDAR özelliği, iOS 14’teki derinlik yazılımı çerçeveleriyle birlikte çalışarak kameranın tüm görüş alanını kapsayan devasa miktarda yüksek çözünürlüklü veri oluşturuyor. Ve ışık demetleri nanosaniyeler içinde yayılarak ortamı sürekli ölçüyor ve derinlik haritasını durmadan iyileştiriyor. AR dünyası için bu, oyunun kurallarını değiştiren bir inovasyon.”

“LiDAR, Pro kamera sistemi için loş ışıkta altı kata kadar daha hızlı otomatik netleme gibi gelişmiş özelliklerin de kapısını aralıyor. Ve Geniş kamerada, LiDAR derinlik haritasının sunduğu ayrıntılar Gece modunda portre çekimini mümkün kılıyor. Neural Engine ise şimdi loş ışıkta bile süjenizi harika şekilde flulaştırılmış bir arka planın önünde odak noktası haline getirebiliyor.”

iPhone 13 serisi hakkında başka neler biliyoruz?

Kaynaklara göre iPhone 13’lerde 1 TB depolama alanı sunulacak. Apple şu an iPhone 12’lerde maksimum 256 GB, iPhone 12 Pro’larda ise 512 GB dahili depolama sunuyor. iPhone 13’lerin “Pro” takılı versiyonlarında 120 Hz bir ekran kullanacak olan Apple, yeni telefonlar ile Touch ID’yi de yeniden iPhone’a dünyasına döndürebilir. Firmanın yeni modellerde Touch ID ile Face ID’yi bir arada sunma ihtimali bulunuyor. Bunun arkasında artan maske kullanımı yer alıyor.

Kaynak: birguncel.com

Teknoloji