Farklı Açılardan Tenis

Farklı Açılardan Tenis

Çok eski yıllardan günümüze kadar birtakım değişikliklere uğrayarak dönüşen ve halen sevilerek oynanan tenis hakkında önemli bilgiler mevcuttur. Bu sporun tarihi süreci ile ilgili olarak öncelikle binlerce yıl önce oynanmış bir spor olduğu teorisinden bahsedebiliriz. Mağaralarda bulunan duvar resim bunu ispatlamıştır. Düzenlenme tarihi en eskiye dayanan turnuva Wimbledon turnuvasıdır. Diğer turnuvalar ise Avusturalya Açık, Roland Garros ve Amerika Açık Tenis turnuvalarıdır. Oyunların tamamı ve oyuncu hakları ITF, ATP, WTA gibi organizasyon ve federasyonlar tarafından denetlenmekte ve düzenlenmektedir. Tenis maçlarında çok çetin müsabakalar sergilenmektedir. Sporcuların gösterdikleri dayanıklılık ve kuvvet şovları insanı bu spora hayran etmeye yetmektedir. Maçların ne zaman biteceği belli değildir ve üç set, beş set olarak oynanır. Berabere kalma durumunda avantaj setleri düzenlenir.

Bazı Tenis Terimleri

Tenis sporunda dört ana oyun stili bulunur. Agresif baseliner, servis ve voleci, kontra yumruk, tüm saha oyuncusu gibi terimler ile adlandırılır. Tenis oyuncuları kendi vücut yapılarına ve daha verimli oldukları oyun stilini belirleyerek istedikleri başarıya ulaşmaktadırlar. Tenisin dokuz vuruş tekniği bulunmaktadır. Bunlar; servis, forehand, backhand, over hand (smaç), volley, half volley, slice, drop shot ve lop olarak isimlendirilirler. Bunların yanı sıra aşağıdaki tenis terimleri de oldukça önemlidir.

  • Ace; yakalanamayan servis,
  • Baseline; kort dış ölçülerini belli eden çizgi,
  • Deuse; beraberlik durumu,
  • Double fault; iki servisin başarısız olması,
  • Receiver: servis vuruşunu karşılayan oyuncu,
  • Tiebreaker, 6-6 kalan setlerdir,
  • Love: sıfır puan,
  • Serve: saha dışından atılan servis vuruşu anlamlarına gelmektedir.

Tenisrakip ile temas edilmeden oynanan bireysel bir spordur. Karşılıklı iki kişi ya da ikişerli takımlar ile oynanır. Oyuncunun en iyi takım arkadaşı raketidir. İyi bir tenisçi olmak için raket seçimi vücut tipi, el ve parmak ölçüleri göz önünde bulundurarak yapılmalıdır. Belki de raket seçiminde en iyi yöntem deneme yanılma yöntemidir. Başlangıç seviyelerinde (head size) yani kafa ölçüsünün 105-110 inç aralığında, ağırlığı ise kordajlı 250- 300 gr arasında olmalıdır. Kadın tenisçilerin raketleri erkeklere oranla 20 gr daha hafif olmalıdır. Diğer önemli araç ise ayakkabılardır. Ayakkabılar oynanacak zemin türüne ve sporcunun oyun sitiline göre seçilirse zemine daha iyi tutunarak istenilen performansın gösterilmesine yardımcı olacaktır.

Spor