Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk diş hekimliği pedodonti olarak da adlandırılmaktadır. Çocukların ağız ve diş yapısı yetişkinlerden daha farklı olduğu için çocukların ağız ve diş sağlığı problemlerinin tedavisinde özel bir hekimlik alanına gerek duyulmuştur.

Bu hekimlik dalına muayene olması gereken bireylerin yaş aralığı 0-15 şeklindedir. Bu bireylerde kalıcı ve süt dişleri bir arada bulunabilir. Süt dişlerinin yapısı kalıcı dişlere göre farklıdır. Bu nedenle tedavisinde de farklı tekniklere ihtiyaç duyulabilmektedir.

Çocuk diş hekimliği (pedodonti) alanında tedavisi yapılan bazı durumlar:

  • Süt dişi çekimi
  • Travma sonrası diş tedavileri
  • Diş çürükleri tedavisi
  • Ortodontik tedaviler
  • Çene yapı bozuklukları tedavisi
  • Kök ucu açık olan dişlerin tedavisi
  • Kanal tedavisi
  • Diş eti problemlerine yönelik tedaviler uygulanabilmektedir.

Çocuklara karşı oldukça nazik ve neşeli yaklaşın çocuk diş hekimleri onların bu durumdan psikolojik olarak etkilenmemeleri konusunda da eğitim almış kişilerdir. Bu nedenle onları korkutmadan, yaşlarına uygun şekilde hareket eder.

Ağrı ve acı hissini ortadan kaldırarak işlem yapmak adına pek çok uygulama öncesinde anestezi uygulaması yapılmaktadır. Bu sayede çocuklar da tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi ağrısız ve acısız şekilde tedavi olurlar.

İlk Diş Hekimi Ziyareti Ne Zaman Olmalı?

Bireylerin çocukluk döneminden itibaren hayatı boyunca sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olabilmesi için düzenli diş hekimi ziyaretlerinin yapılması çok büyük önem arz etmektedir. Peki, bir çocuğun ilk diş hekimi ziyareti ne zaman olmalıdır?

Bebeklerin ilk süt dişleri yaklaşık olarak 6 aylık olduklarında çıkmaya başlamaktadır. Bu süreç hem bebekler hem de ebeveynler için zorlayıcı olabilmektedir. Bu nedenle bu dönemi en sağlıklı şekilde diş hekimi kontrolü ile atlatmak en doğrusu olacaktır.

Amerikan Pediatrik Diş Hekimleri Birliği ve Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bir bireyin ilk diş muayenesi 6 ay – 1 yaş döneminde ilk süt dişinin çıkmasından sonradır. Sonrasında hangi sıklıkla hekim ziyaretleri yapmanız gerektiğini kendi diş hekiminizden öğrenebilirsiniz.

Bu süreçte pedodontist hekiminiz bebeğinizin ilk diş muayenesini yaptıktan sonra bebeğinize özel beslenme önerileri, yapmanız gereken koruyucu uygulamaları ve bir problem öngörürse özel tedavi biçimlerinden söz eder.

Sağlık