Chrome için herkese açılan faydalı sekme gruplama özelliği

Chrome için herkese açılan faydalı sekme gruplama özelliği

Google Chrome için geliştirmeler sürüyor. Bu sefer firma çok fazla sekme ile çalışanlar için güzel bir özellik daha kullanıma sunmuş durumda.

Google Chrome, artık masaüstü sürümünde herkesin sekme gruplamasına izin veriyor. Bu altyapıda kullanıcılar açtıkları sekmelerin üzerine sağ tıklama yaparak istedikleri isim ve renk altında gruplama yapabiliyor. Bu altyapıda gruplanan sekmeler üzerine basıldığı zaman kapanıyor, tekrar basıldığı zaman ise açılabiliyor. Bu açılıp / kapanma altyapısı çok fazla sekme ile çalışma durumlarında ciddi bir kolaylık getiriyor. Genel olarak özellikle renkler üzerinden çok fazla sekme arasında kaybolmayı önleyen ve organizasyon getiren özellik, Android tarafında da kullanıma sunulmuş durumda. Özelliği kullanmak için hem masaüstü hem de mobilde son sürüme geçiş yapmanız yeterli oluyor.

Google Chrome 88 ile kısa süre önce önemli bir güvenlik açığı kapatılmıştı

Yayımlanan son sürümde tarayıcıda bulunan ve hacker’lar tarafından aktif olarak kullanılan bir “zero-day” açığı kapatıldı. Bu açık için çok fazla detay yok ancak kullanıldığında etkinin oldukça büyük olduğu aktarılıyor. Chrome’un sevindirici şekilde güvenlik altyapısı sürekli olarak gelişiyor. Hatırlarsınız kısa süre önce tarayıcıya önemli bir parola özelliği gelmişti. Daha önce de açıkladığımız üzere zaman zaman büyük sitelerin veri tabanları sızdırılıyor ve burada yüzbinlerce parola açığa çıkıyor.

İşte bu parolalar hacker’lar tarafından toplanıyor ve başka servislere giriş yapmak adına kullanılabiliyor. Bir kere internete sızdırılan parolayı kesinlikle hiçbir başka serviste kullanmamak gerekiyor. Chrome 88 ile gelen yeni imkan, bu konuda kişilere yardımcı oluyor. Kurulan yeni sistem ile kişiler Chrome’a kayıtladıkları parolalar daha önce sızdırıldıysa uyarılıyor. Kişilerin bu parolaları değiştirmesi öneriliyor ve bu işlem otomatik şekilde toplu olarak yapılıyor.

Kaynak: blog-genel.com

Teknoloji