Canlı Haber Son Dakika

Canlı Haber Son Dakika

Canlı haber nedir sorusuna cevap vermeden önce haber kavramını öğrenmemiz gerekir. Haber, insanı ilgilendiren doğa olayı, ülke gündemi, ülkeler arası durum, insana dair dikkat çekici veya enteresan olayların çeşitli yayın vasıtaları sayesinde insanlara duyurulmasına denir. Canlı haber ise bu gelişmelerin canlı bir şekilde aktarılmasına verilen isimdir.

Haber, direkt olarak insanları ilgilendiren bir konu ve biz de insan olduğumuza göre haberleri izlemek yapmamız gereken önemli bir şeydir. Haberleri izlemek için radyo, televizyon, internet, gazete gibi bir yayın aracı tercih ederiz. Haber ilk olarak gazete ile yayılmıştır. Sonraki süreçte zamanla radyonun yaygınlaşmasıyla radyo, televizyon yaygınlaşmasıyla televizyon bu süreçte en çok kullanılan haber aracı sıfatını almıştır.

2000’li yıllarla birlikte artık internet hayatımızın en derinine nüfuz ettiği için son teknoloji araç olarak internet kullanılmıştır. Bu yüzden son dönemlerde artık internet haberciliğine ilgiyle birlikte canlı haberler de internetten alınmaya başlamıştır.

İyi bir haberi anlamamız için bilmemiz gereken bazı haber kuralları vardır. Bu kurallar şöyledir:

  • İlginçlik: habere konu olan olayın ilginç özelliklerinin vurgulanması gerekir. İlginçliği vurgularken yapılan en büyük hata konudan sapmadır. İlginç özellikler vurgulanırken konudan sapmadan veya konuyu manipüle etmeden yapmak gerekir.
  • Önem: toplumun geneline hitap eden veya toplumdaki büyük bir azınlığı ilgilendiren bir konuda olmalıdır haber. Bir toplumda ne kadar büyük bir kesim o haberle ilgileniyorsa, o haber o kadar önemlidir.
  • Zaman: iyi bir haber güncel konularla ilgili olmalıdır. Üstünden epey bir zaman geçmiş konuyu kimse haber olarak görmez. Örneğin, 2022 yılında bir televizyon kanalı “2002 seçim sonuçları az sonra” diye haber yaparsa, bu konu cidden haber değeri taşır mı?

Canlı haber ve daha fazlası hakkında detaylı bilgi almak için şimdi https://www.canlihaber.com/  adresini ziyaret edin.

Genel Kültür Teknoloji