Beyaz noktalar neden oluşur

Beyaz noktalar neden oluşur

Mila adıyla bilinen beyaz noktalar, tıkanmış gözeneklerden, kullanılan makyaj malzemesinin içindeki yağlardan, yoğun yağlı yiyecek tüketiminden, cilt bakım ürülerinden ve genetik faktörlerden oluşabiliyor. Bu noktalar genelde burunda, yanakta, şakakta ve alında oluşur. Siyah noktalara benzer formdadır. Beyaz noktaların oluşumu genetik ya da hormonal değişikliklerden kaynaklanır.

– Yüzde oluşan beyaz noktaları kesinlikle sıkmayın. Çünkü sıktığınız vakit deri zarar görerek daha kötü hale gelecektir.

– Ayrıca yüzünüzün beyaz nokta bulunan bu bölgesine peeling uygulamasın ve kese yapmayın.

Beyaz noktalardan doğal yollarla kurtulun

– Öncelikle beyaz noktalarınız çok yoğunsa mutlaka dermatoloğa gidin.

– Cildinizi günde iki defa çok iyi bir şekilde temizleyin. Cildinizi temizlerken nazik olun.

– Makyaj ve cilt ürünlerinde yağsız olanı tercih edin.

– Evde cildinize buhar uygulayın. Buhar uygulamak gözenekleri kolay bir şekilde açar.

– Bir kaşık elma sirkesiyle suyu karıştırıp kendinize tonik yapın ve 10 dakika bekledikten sonra cildinizi bu tonikle temizleyin.

– Çay ağacı yağı kullanabilirsiniz ama sert bir yağ olduğu için su ile yumuşatarak kullanın. Düzenli kullanın ve kullanmadan önce bilek içine sürerek alerji, kaşıntı olup olmadığını test edin. 24 saat sonra uygulamaya geçin.

– Bir tatlı kaşığı şeker ile bir tatlı kaşığı balı karıştırın. Yüzünüze nazikçe uygulayın. Birkaç dakika yüzünüzde durduktan sonra ıslak bir bezle silin. Bu uygulamayı düzenli olarak haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

Kaynak: asilyorum.com

Moda ve Yaşam