Bayramı sağlıklı geçirmek için tüyolar

Bayramı sağlıklı geçirmek için tüyolar

Şüphesiz bayramlar geniş sofraların beraberinde tüm sevenlerin bir araya geldiği en kutsal geleneklerimizden biridir. Ancak bayramı ve tatil dönemini sağlıklı geçirmek için de bilinçli beslenmek son derece önemlidir. Güncel beslenme biliminde ağır bir öğün sonrası kalp krizi riskinin artacağı bilinmektedir. Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Söğütözü Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Cem Keskin, bilinçsiz beslenmenin özellikle kronik hastalıklara sahip ve yüksek risk grubunda bulunan bireyler için tehlike oluşturabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Bilhassa kalp damar, diyabet, hipertansiyon ve böbrek hastalarının risk altında olduğunu belirtiyor ve beslenme önerilerini şu şekilde sıralıyor:

Suyu meyveyle tatlandırın

Sıcak havalarda vücudun en önemli ihtiyacı sudur. Terleme olmasa dahi hava sıcaklığı ve nem ile deri ve solunum yoluyla, idrar ve dışkıyla normalden daha fazla su kaybı oluşur bu kayıp elektrolit kaybıyla beraber tansiyon dengesizliği, baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk yapabilir.

– Normalde bir yetişkinin günlük su ihtiyacı 1,5-2 litre civarındayken aşırı sıcak havalarda bu miktar 2-2,5 litreye kadar ulaşabilir.

– Su tüketmekte zorlanan kişilerin suyun içerisine limon, tarçın, nane, elma gibi besinleri eklemesi su içimini arttırabilmektedir. Şekersiz bitki çayları ve meyve suları, ayran, kefir, soda en doğru seçimlerdir.

Akşam yemeği saatini uzatmayın

Sıcak havalarda aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler yenmemesi, bunun yerine vitamin ve mineral içeriğinden zengin meyve, sebze ve tam tahıllara dayalı bir beslenme şekli daha uygun olacaktır. Akşam öğünleri çok geç olmamalı en geç 20.00 – 20.30 civarında yenmesi gerekmektedir. Ayrıca kremalı, mayonezli yiyeceklerin yanı sıra tavuk gibi besinler yaz aylarında çabuk bozulabilme riski taşıdığından dikkatli tüketilmelidir.

Tatilde ilaç ayarınızı yenileyin

Yaz aylarında terlemeyle tuz kaybı artacağından dolayı, doktorunuz tarafından önerilmedikçe tamamen tuzsuz bir hayatı tercih etmemeliyiz. Kesin tuzsuz diyeti genelde son dönem kalp ve böbrek yetmezliği olan hastalarda öneriyoruz. Zira kanımızdaki tuz oranının düşmesi de ciddi klinik sonuçlara yol açabilir.

– Sıcak havalarla birlikte artan vücut ısısı, diyabetik sinir hasarı oluşmuş olan hastalar, idrar söktürücü ve böbrek üzeinden etkili tansiyon düşürücü ilaç alanlarda tansiyonun ciddi oranda düşmesine neden olabilir. Bu problem çok sıklıkla hissediliyorsa, vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır.

– Yaz aylarında kullanılan tansiyon ilaçlarının dozları da sıcaklara göre ayarlanmalı, ilaçların yaz ayarı yapılmalıdır.

Eti kararında tüketin

Kurban Bayramı’nda kırmızı et tüketiminde de artış gözleniyor. Ancak kronik hastalıkları olan kişiler etleri tüketirken dikkatli olması gerekir. Sağlıklı olan kırmızı et, düzgün tüketilmediği durumlarda sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Kalp damar hastaları ve hastalık riski taşıyan bireyler sakatat tüketiminden kaçınmalıdır.

– Kırmızı et en kaliteli hayvansal proteinlerin yanı sıra Tiamin, Riboflavin, Niasin, Biotin, B6, B12, Pantotenik asit, Folik asit gibi B vitaminlerinden zengin olup Demir, Çinko, Manganez için de mükemmel bir gıdadır. Bunun yanında içinde enerji kaynakları Koenzim q10, karnitin de barındırmaktadır.

– Kardiyovasküler hastalık riskini arttıran doymuş yağ ve kolesterol içerikleri yüksektir. Yağların temizlense dahi kırmızı etin ortalama yağ içeriği %20 civarındadır.

– Veteriner hekimlerce kontrol edilmeyen ve tıbben uygun koşullarda kesilmeyen kurbanlık hayvanlardan insanlara kist hidatik, toksoplazmozis, şarbon, salmonelloz, parazitoz ve verem gibi hastalıkların bulaşma riski yüksektir.

Etleri çözdürdükten sonra hemen tüketin

Bayram günü kesilen hayvanın eti en az 24 saat dinlendikten sonra tüketilmelidir. Aksi takdirde mide rahatsızlıkları, şişkinlik, hazımsızlık, sindirim zorlukları yaratır.

– Etler saklanırken buzdolaplarının buzluk ya da derin dondurucu bölümlerinde saklanmalıdır. Pişirmek için buzluktan çıkarılan etler buzdolabının alt raflarına indirilerek çözdürülmeli çözülme esnasında oluşan suya diğer besinlerin teması engellenmelidir. Ayrıca çözdürülen etler hemen tüketilmeli yeniden dondurulmamalıdır.

Etin yanında limonlu salata

– Etler C vitamini içermezler bu yüzden etlerin yanında C vitamininden zengin sebze, salata ve meyve suları tüketilerek etin içerdiği besinlerin özellikle demirin emilim oranı arttırılabilir.

– Kurban eti ile pişirilen yemeklere ilave tereyağı ve kuyruk yağı eklenmeden kendi suyunda pişirmek daha uygun olur. Et; bulgur, esmer pirinç, cacık, ayran, yoğurt ile beraber tüketilmelidir.

– Etin sindirimini daha da kolaylaştırmak için kekik başta olmak üzere çeşitli baharatlardan destek alınabilir.

sıcakta önlem

Sıcak havalarda alınacak önlemler

– Çok gerekli değilse, 11.00-16.00 arasında sokağa çıkmayın

– Özellikle sıcak günlerde açık renk, bol, pamuklu kıyafetler giyin; şemsiye ve şapka kullanın.

– Güneş altında spor yapmayın

– Yeterince su ayran, soda tüketin

– Meyve, sebze, salata yiyin

– Kahve ve çay tüketimini sınırlayın

Kaynak: gundemsimdi.com

Sağlık