Aralık Nerede? Aralık’a Nasıl Gidilir? Aralık Haritası

30 Haz

Aralık Nerededir? Türkiye’nin doğusunda, Doğu Anadolu Bölgesi’nde Iğdır iline bağlı bir ilçedir. Iğdır iline bağlı olan bu ilçenin nüfusu yaklaşık 22 bindir. Aralık ilçesinin Iğdır ilçelerinden komşuları; batısında Merkez ve Karakoyunlu ilçeleri, güneyinde ise Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesidir. Aralık ilçesinin il merkezine uzaklığı 45 kilometre olup, il merkezine biraz uzakta yer almaktadır. İlçenin yüzölçümü yaklaşık 852 kilometrekaredir. Aralık ilçesi haritada 39° 52´ 19.2180″ Kuzey ile 44° 31´ 5.2860″ Doğu koordinatları arasında yer almaktadır. İlçenin ortalama deniz seviyesine göre yüksekliği 816 metredir. İlçede toplam 5 mahalle bulunmaktadır.

Aralık ayı nerede? Aralık Haritası

Aralık Ayına Nasıl Gidilir?

Aralık ilçesine en rahat ve konforlu toplu taşıma alternatifi otobüstür. Aralık ilçesine şehrin birçok farklı noktasından farklı ulaşım alternatifleriyle ulaşılabilir. Aralık ilçesine özel araçla da ulaşılabilir. Minibüs hatları da birçok farklı noktada kullanılabilir.

Aralık ayı nerede? Aralık Ayına Karayoluyla Ulaşım

Karayoluyla, Iğdır Merkez ilçesinden D-080 Karayolu üzerinden yaklaşık 51 dakikada Aralık ilçesine ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak, E-99 Karayolu üzerinden yaklaşık 55 dakikada Aralık ilçesine ulaşabilirsiniz. D-080 Karayolu üzerinden Tuzluca’ya ulaşmak yaklaşık 1 saat 10 dakika sürmektedir. Karakoyunlu İlçesinden D-080 Karayolu üzerinden Aralık ilçesine ulaşmak yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Alternatif olarak, Iğdır Nahçıvan Yolu üzerinden 35 dakikada Aralık ilçesine ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma ile Aralık Ayına Ulaşım

Iğdır ilinde şehir içi ulaşımda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Iğdır’da yaşayanlar genel olarak otobüs hatlarını daha aktif kullanıyor. Şehir içi ulaşımın bir diğer alternatifi olarak şehir içinde taksiler tercih edilebilir. Halk otobüsleri gün boyu Iğdır şehrine hizmet vermektedir. Halk otobüsleri günün her saatinde belirli aralıklarla kullanılabilir. Aralık ayından itibaren gün boyu farklı ilçe ve mahallelere otobüsler kalkıyor. Iğdır Karakoyunlu’dan Aralık ilçesine halk otobüsleri ve minibüsleri kullanarak farklı transfer araçlarıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Tuzluca ilçesinin Aralık ilçesi ile sınırı bulunmaktadır. Tuzluca ilçesinden halk otobüslerini kullanarak Aralık ayına gün içerisinde rahatlıkla ve kısa sürede ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Merkezin farklı noktalarından da farklı otobüs ve minibüs hatlarıyla Aralık’a ulaşmak mümkün. Şehrin farklı noktalarından Aralık’a ulaşmak kolaydır. Aralık ayına Iğdır Tuzluca ilçe merkezinden hem özel araçla hem de halk otobüsleriyle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.


Aralık İlçesinden Havalimanına Ulaşım

Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’na Erzurum Iğdır Yolu üzerinden arabayla yaklaşık 1 saat 25 dakikada ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak D-080 karayolu üzerinden yaklaşık 56 dakikada ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde D-080 Karayolunu kullanarak Kars Harakani Havalimanı’na 2 saat 57 dakikada ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak D-070 Karayolu üzerinden Kars Harakani Havalimanı’na 2 saat 23 dakikada ulaşabilirsiniz.

Aralık nereye bağlı? Aralık hangi bölgede yer almaktadır?

Aralık ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi’nde Iğdır iline bağlıdır. Aralık ilçesi, farklı kültürel ve geleneksel öğeleri yansıtan bir yerdir. Iğdır ilinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Iğdır’da tarih boyunca farklı medeniyetler egemen olmuştur. Iğdır ili tamamen Aras Nehri havzası içerisinde yer almaktadır. Iğdır’ın iklimi Doğu Anadolu Bölgesi tipi Karasal İklim’dir. Orman örtüsü bakımından fakirdir. Bunun nedeni kireçli toprağa sahip olmasıdır. Genellikle tuz seven bitkiler görülür. Iğdır’ın en önemli gelir kaynağı tarımdır. Şeker pancarı ve Iğdır kavunu üretilir. Iğdır’da gezilecek çok sayıda yer vardır. Tuzluca Tuz Mağaraları, Şahmeran Tepesi ve Mağarası ve Aras Nehri bunlardan birkaçıdır.

Iğdır Nerededir? Iğdır hangi bölgede yer almaktadır?

Iğdır, Türkiye’nin doğusunda Doğu Anadolu Bölgesi’nin batısında yer almaktadır. Iğdır’ın komşu illeri güney ve batıda Ağrı, kuzey ve batıda Kars olup, kuzeyde Ermenistan, doğuda Nahçıvan, güneydoğuda İran ile komşudur. Topografik yapısı eğimli olup genellikle dağlarla kaplıdır. Iğdır-İstanbul arası 1521 kilometre, Iğdır-Ankara arası 1158 kilometre, Iğdır-Kars arası 124 kilometre, Iğdır-Ağrı arası 145 kilometredir. Gezilecek yerler hakkındaki yazılarımızı okumak için tıklayın.