Ağrı Gezilecek Yerler – Ağrı Gidilecek Yerler Gezilecek Yerler TR

30 Haz

Ağrı’da Gezilecek Yerler Makalemizde Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve doğuda İran, kuzeyde Kars, kuzeybatıda Erzurum, güneybatıda Muş ve Bitlis, güneyde Van, güneyde Iğdır ile çevrili bir ildir. kuzeydoğu. Yazımıza başlamadan önce sizlere Ağrı hakkında bazı genel bilgiler verelim. Adını Türkiye’nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı’ndan alan il, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olsa da bu medeniyetler Ağrı’yı ​​Anadolu’ya açılan bir kapı olarak gördükleri için burada köklü bir medeniyet kuramadılar. En köklü uygarlık ise Urartulardı. Bölgedeki birçok tarihi kalıntı Urartu döneminden kalmadır. Çaldıran Savaşı’ndan sonra Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına katılan Ağrı, 1927 yılında il statüsüne kavuşmuştur. Türkiye’nin en büyük dağı ve en önemli tarihi eserinin yer aldığı Ağrı, hem tarihi hem de doğal güzelliklerini ortaya çıkarmasıyla sizi büyülüyor.

Ağrı’da Gezilecek Yerler Aşağıda listelenmiştir.

1. Ağrı’da Gezilecek Yerler İlk Rotamız; Balık Gölü

Ağrı’da Gezilecek Yerler Yazımızın başında yer alan ve 2241 rakımıyla Türkiye’nin en yüksek göllerinden biri olan Balık Gölü, bir lav gölü olup Taşlıçay ilçesi ve Doğubeyazıt ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İçme ve kullanma statüsüne sahip olan göl, çevre köylerin su ihtiyacını da karşılamaktadır. Ayrıca göl üzerinde 0.15 hektarlık bir adada kuluçkaya yatan Kadife Ördeğin varlığıyla kuş alanı statüsüne kavuşan göl, Türkiye’nin önemli kuş alanlarından biri haline gelmiştir.

2. Ağrı Dağı

Türkiye’nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı, volkanik dağ statüsünde olup %35’i Iğdır ilinde, %65’i ise Ağrı ilinde yer almaktadır. 3898 İnönü zirvesi ve 5137 metrelik Atatürk zirvesi ile dağ sporlarıyla ilgilenen dağcıların da uğrak noktası haline gelmiştir. Marco Polo’nun Ağrı Dağı’na asla çıkılmaması gerektiğini söylemesinden sonra ilk tırmanış 1829 yılında Frederik Von Parat’ın dağın zirvesine çıkmasıyla gerçekleşmiş ve daha sonra Ağrı Dağı’nda tırmanış başlamıştır. Zirvesinde erimeyen karlarıyla her mevsim güzel manzaralar sunan ve Türkiye’nin en büyük buzulunun bulunduğu dağı ziyaret edebilir, kayak veya tırmanış yapabilirsiniz.

3.İshak Paşa Sarayı

Doğubeyazıt ilçesinin en önemli mimari yapılarından biri olan İshak Paşa Sarayı, ilçenin 5 kilometre doğusunda ovaya hakim yüksek bir tepe üzerinde yer alıyor. Yaklaşık 99 yıl süren sarayın inşaatı 1685 yılında başlamış ve 1784 yılında tamamlanmıştır. 116 odalı olan İshak Paşa Sarayı’nda türbe, surlar, cami, iç ve dış surlar, yatakhaneler, harem ve meclis salonları bulunmaktadır. . Osmanlı, Selçuklu ve Türk mimarisinin izlerini taşıyan İshak Paşa Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu’nun gücünü ve ihtişamını göstermek için inşa edilmiş kusursuz bir tarihi eserdir. Ağrı’nın en büyük ve en önemli tarihi eseri olan İshak Paşa Sarayı’nı Ağrı Gezilecek Yerler rotanıza mutlaka eklemeli ve bu muhteşem yapının mimarisini yakından görmelisiniz.

4.Hamur Kubbesi

Selçuklu ve Osmanlı türbe mimarisinden farklı olarak inşa edilen Hamur Türbesi, farklı mimarisiyle dikkat çekiyor. Rivayete göre sadece yapım tarihi okunabilen (1802) İshak Paşa’nın torunlarından Mir İbrahim Paşa’nın merhum çocukları için yaptırıldığı söylenen türbeyi ziyaret ederek mimarisini yakından inceleyebilirsiniz. ) üzerindeki kitabenin tahrip olması nedeniyle. Kim tarafından ve kimler için yapıldığı tam olarak bilinmemekle birlikte sadece söylentilere dayanmaktadır.

5.Ahmedi Hani Türbesi

Doğubeyazıt’a 8 kilometre uzaklıkta ve İshak Paşa Sarayı’nın üstünde bulunan türbe, bölgenin en çok ziyaret edilen türbesidir. 1651 yılında doğan ve ölüm tarihi bilinmeyen Ahmet Haniye’nin türbesini ziyaret ederek dua edebilirsiniz.

6. Beyazıt Eski Camii

Doğu Beyazıt Kalesi’nin güneyinde bulunan caminin Yavuz Sultan Selim döneminde yapıldığı düşünülmekte olup Osmanlı mimari özelliklerini taşımaktadır. Kesme taştan yapılmış ve tek minareli olan caminin tarihi mimarisini mutlaka görüp gezmelisiniz.

7.Meteor Çukuru

1892 yılında göktaşı düşmesi sonucu oluşan çukur, Doğubeyazıt ilçesine 35 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Başlangıçta 60 metre derinliğe sahip dünyanın en büyük ikinci meteor çukuru olan yer, zamanla özelliğini yitirerek 35 metre derinliğe kadar düştü. Görülmeye değer yerler arasında yer alan meteor çukurunu hala ziyaret edebilirsiniz.

8.Yeni Gemish

Ağrı Dağı’nın güney yakasındaki Telçeker ve Üzengili köyleri arasında yer alan, gemi şeklindeki tabiat anıtıdır. Kutsal kitaplarda da varlığından söz edilen Nuh’un gemisi 1959 yılında keşfedilmiştir. Nuh’un Gemisi’ni ziyaret ederek gemi şeklindeki bu silueti yakından görüp inceleyebilirsiniz.

9.Ağrı’da Gezilecek Yerler Münzevinin Bahçesi

Kerem ve Aslı’nın aşk hikayesinin anlatıldığı ve Kerem’in Ağrı Dağı’nı geçerek Aslı ile tanıştığı yer olarak bilinen Keşisin Bahçesi’nin tarihi 16. yüzyıla kadar uzanıyor. Doğubeyazıt ilçesinde bulunan ve çölün ortasında yeşilliğinin güzelliğini gözler önüne seren keşiş bahçesini mutlaka seyahat rotanıza eklemeli ve bu güzel yeri en kısa zamanda görmelisiniz.

10.Doğu Beyazıt Kalesi

Doğu Beyazıt şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan kalenin kesin yapım tarihi bilinmemekle birlikte, kalenin yanında bulunan türbe, Urartular döneminde inşa edildiğini düşündürüyor. Sarp bir uçurumun üzerinde bulunan kale, tarih boyunca birçok medeniyetin eline geçmiş ve en sonunda Yavuz Sultan döneminde Osmanlı egemenliğine girmiştir. Tarihe meydan okuyan kaleyi yakından görerek inceleyebilirsiniz.

11.Avnik Kalesi

Koçbaşı Kalesi olarak da bilinen kale, Diyadin ilçesine 29 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yapım tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte Urartu döneminde yapıldığı sanılmaktadır. Günümüzde kalenin sadece temelleri kalmış olsa da tarihi yapısıyla hala görülmeye değer yerler arasında yer alıyor.

12.Ağrı’da Gezilecek Yerler Şoşik Kalesi

Hamur ilçesinin Şoşik (Karlıca) köyünde sarp kayalıklar üzerinde yer alan kalenin kesin yapım tarihi bilinmemekle birlikte Akkoyunlular’dan kaldığı sanılıyor. Kalenin 2 kilometre doğusunda da ikinci bir kale bulunuyor ve kalenin sahibinin kızı için yaptırdığı söyleniyor. Bu nedenle halk arasında Kız Kelesi olarak da bilinen kale genel olarak günümüze kadar gelebilmiş ancak özellikle hamam ve birkaç odası tamamen sağlam kalmıştır.

13.Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezi

Ağrı Merkeze 45 kilometre, Eleşkirt ilçe merkezine ise 4 kilometre uzaklıkta bulunan kayak merkezi, 1999 yılında faaliyete geçmiş olup, geçmişten günümüze varlığını sürdürmektedir. 1600 metrelik telesiyej, kayak kulübü, çocuk oyun alanı, yürüyüş parkı, otopark, otel ve günlük iki tesis bulunmaktadır. Güneykaya Kayak Merkezi, sürekli kar yağışı alan konumu ve 1-2 metreye varan kar kalınlığıyla kayak tutkunlarının uğrak noktasıdır. Ayrıca kayak kulübünden kayak malzemeleri kiralayabilir veya profesyonel lisanslı kayak eğitmenlerinden ders alabilirsiniz. %80 eğimi ile Türkiye’nin en zor pistlerinden biri olan Güneykaya Kayak Merkezi’nde farklı deneyimler yaşayabilir, orta ve zorlu parkurlarda kayak yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

14.Ağrı’da Gezilecek Yerler Küpkıran Kayak Merkezi

Ağrı merkeze 2 kilometre uzaklıkta bulunan ve özellikle şehir merkezine yakınlığı nedeniyle yöre halkının sıklıkla ziyaret ettiği kayak merkezi, geniş ve uzun pistleriyle dikkat çekiyor. Özellikle acemi kayak tutkunlarına yönelik eğitmenlerden ders alma imkanı sunan kayak merkezinde ailenizle birlikte kayak yapabilir ve eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca ışıklandırmaların olduğu kayak merkezinde farklı deneyimler yaşayabilir, gece-gündüz kayak yaparak güzel vakit geçirebilirsiniz.

15.Ağrı’da Gezilecek Yerler Son Rotamız; Diyadin Kaplıcaları

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde bulunan kaplıcalar, özellikle romatizma ve cilt hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa şifa sağlamaktadır. Sülfat, klorür, bikarbonat, karbondioksit ve kalsiyumlu suyuyla şifa sağlayan Diyadin Kaplıcaları çevresinde günübirlik geziler veya konaklama için birçok tesis bulunmaktadır.