Ağır Ceza Mahkemeleri Ve Önemli Dava Türleri Avukat Tevfik Yildirim

Ağır Ceza Mahkemeleri Ve Önemli Dava Türleri Avukat Tevfik Yildirim

Ağır Ceza Mahkemeleri ve Önemli Dava Türleri Avukat Tevfik YILDIRIM’ın Değerlendirmesi

Ağır ceza mahkemeleri, genellikle cinayet, uyuşturucu ticareti, cinsel suçlar, gasp suçları gibi birçok suç türünün yargılamalarının yapıldığı mahkemelerdir. Bu tür davalarla ilgilenen avukatlara halk arasında ağır ceza avukatı denmektedir, ancak kanunda böyle bir ayrım yapılmamaktadır. İstanbul’da görev yapan ve ceza hukuku alanında uzmanlaşmış bir avukat olan Tevfik YILDIRIM, bu tür yargılamalara ilişkin farklı değerlendirmelerde bulunmaktadır.

İstanbul’da Avukat Ağır Ceza

İstanbul, avukat sayısı bakımından Türkiye’nin en büyük barosuna sahip bir il olarak dikkat çekmektedir. Yurtdışındaki gibi spesifik alanlara ayrılmamış olsa da her avukat, kendi ilgi alanına odaklanarak o alanda daha fazla tecrübe edinmeyi hedeflemiştir. Ağır ceza davalarıyla ilgilenen avukatlar olduğu kadar boşanma davalarına ilgi gösteren, işveren-işçi davaları gibi farklı alanlarda çalışan avukatlar da mevcuttur.

Uyuşturucu Ticareti Davaları

Ağır ceza avukatı Tevfik YILDIRIM, uyuşturucu ticareti davalarında özellikle soruşturma aşamasında gerçekleşen hukuka aykırılıklar nedeniyle Yargıtay’da birçok bozma kararıyla karşılaştıklarını belirtmektedir. Bu durumun, hukuka aykırı aramalar, ilgili kanunlara uymama, keyfi gözaltı ve yakalamalar ile tanıkların teşhis süreci gibi konularda hukuka aykırı elde edilen delillerden kaynaklandığını ifade etmektedir.

Cinayet Davaları

Avukat istanbul Tevfik YILDIRIM, cinayet davalarında birçok aydınlatılması gereken ve gözden kaçan detaylar sebebiyle soruşturma dosyalarının sürüncemede kaldığını ve maddi gerçeğin aydınlatılmasında gecikmeler yaşandığını ifade etmektedir. Ceza yargılamalarında etkin bir soruşturma yapılmasının büyük önem taşıdığını vurgulamaktadır.

Cinsel Suçlar Davaları

Cinsel suç davalarında da soruşturma aşamasının büyük önem taşıdığını belirten Avukat Tevfik YILDIRIM, mağdurun ifadesiyle başlayan bu süreçte detaylı ifadelerin alınması ve bu ifadelerle birlikte yan delillerin sağlanmasının soruşturma sürecinin sağlıklı yürütülmesi açısından önemli olduğunu belirtmektedir. Ayrıca, bu tür davalarda gerçek dışı beyanların da sıkça görüldüğünü ve şüpheli avukatlarına büyük sorumluluklar düştüğünü ifade etmektedir.

Dolandırıcılık Suçları Davaları

Dolandırıcılık suçları, teknolojinin gelişmesiyle birlikte farklı suç tiplerine dönüşmüştür. Bu suç türünde, suçluların kendilerini kamufle etmeleri nedeniyle mağdurun dolandırıcılık kurbanı olabildiğini belirten Avukat Tevfik YILDIRIM, kişilerin herhangi bir sebep için bile olsa banka hesap bilgilerini kimseye vermemeleri gerektiğini vurgulamaktadır. Bilişim sistemleriyle dolandırıcılık suçlarının en yaygın olduğu mevcut hukuk sisteminde, hesaba para transferi yapılan kişinin otomatik olarak şüpheli sıfatıyla karşı karşıya kaldığını altını çizmektedir.

Genel Kültür