Afşin Nerede? Kahramanmaraş Afşin’e Nasıl Gidilir? Afşin Haritası

10 Tem

Afşin Nerededir? Kahramanmaraş, Türkiye’nin güneyinde Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Afşin’in büyük bir kısmı ilçe olarak Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Afşin ilçesinin nüfusu yaklaşık 80 bindir. Afşin ilçesinin komşu ilçeleri; Kahramanmaraş’ın güneyinde Göksun ve doğusunda Elbistan ilçeleri, kuzeybatısında Kayseri’nin Sarız ilçesi ve kuzeyinde Sivas’ın Gürün ilçesidir. İlçenin yüzölçümü yaklaşık 1.502 kilometrekaredir. İlçenin şehir merkezine uzaklığı 143 kilometredir. Afşin ilçesi haritada 38° 14� 37.6836” Kuzey ve 36° 54� 52.9992” Doğu GPS koordinatları arasında yer almaktadır. Afşin’in deniz seviyesinden yüksekliği 1220 metredir. Afşin ilçesinde toplam 15 mahalle bulunmaktadır.

Afşin Nerede? Afşin Haritası

Afşin’e nasıl gidilir?

Afşin’e ulaşım için en rahat ve konforlu toplu taşıma alternatifi otobüstür. Afşin merkezine şehrin birçok farklı noktasından farklı ulaşım alternatifleriyle ulaşılabilir. Afşin merkezine özel araç kullanılarak da ulaşılabilir. Ayrıca birçok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları kullanılabilir.

Afşin nerede? Afşin’e karayoluyla nasıl gidilir?

Kahramanmaraş merkez ilçesinden Afşin ilçesine D825 ve Göksun-Afşin Karayolu üzerinden yaklaşık 1 saat 48 dakikada ulaşmak mümkündür. Benzer şekilde Elbistan İlçeye Göksun-Afşin karayoluyla yaklaşık 30 dakikada ulaşılmaktadır. On ikinci Şubat İlçeden Afşin ilçesine Kayseri-K.Maraş Yolu/D825 ve Göksun-Elbistan Yolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 1 dakikada ulaşılabilir. Pazarcık İlçeden Afşin’e D-825 Karayolu üzerinden yaklaşık 2 saat 3 dakika sürmektedir. Hatırlamak İlçeden Afşin’e Andırın Göksun Yolu ve Göksun-Elbistan Yolu’nu kullanarak yaklaşık 1 saat 42 dakikada ulaşabilirsiniz.

Afşin’e Toplu Taşıma ile Ulaşım

Afşin ilçesine şehir içi ulaşımda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Afşin’de yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif olarak kullanmaktadır. Şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak taksiler tercih edilebilir. Afşin ilçesinde gün boyu halk otobüsleri hizmet vermektedir. Günün her saatinde belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Afşin Merkez’den otobüsler gün boyunca farklı ilçe ve mahallelere hareket etmektedir. Afşin Merkez’den farklı aktarma araçlarına sahip halk otobüsleri ve minibüsler kullanılarak çevre ilçelere kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Elbistan ilçesinden halk otobüsleri kullanılarak gün içerisinde ve kısa sürede Afşin’e rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Şehrin farklı noktalarından Afşin’e ulaşım kolaydır. Afşin ilçe merkezinden Kahramanmaraş merkeze hem özel araçlarla hem de halk otobüsleriyle rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Afşin İlçesinden Havaalanına Ulaşım

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesine havayoluyla seyahat etmeyi tercih ederseniz, şehrinizin havalimanından Kahramanmaraş ilinin Dulkadiroğlu ilçesinde bulunan Kahramanmaraş Uluslararası Havalimanı’na gidebilirsiniz. Kahramanmaraş Uluslararası Havalimanı’ndan Afşin ilçesine özel araç veya toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz. Kahramanmaraş Uluslararası Havalimanı’na D825 ve Göksun-Elbistan Karayolu üzerinden yaklaşık 1 saat 29 dakikada araçla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kayseri Malatya Yolu/D300/D850 ve Elbistan-Malatya Karayolu’nu kullanarak yaklaşık 1 saat 53 dakikada Malatya Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Afşin nereye bağlıdır? Afşin hangi bölgede yer almaktadır?

Afşin İlçesi, Akdeniz Bölgesi’nde Kahramanmaraş ilinde yer almaktadır. Afşin, farklı kültürel ve geleneksel öğeleri yansıtan bir yerdir. Afşin İlçesi’nin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Yüzey şekilleri ova ve dağlıktır. Kahramanmaraş’ın kuzey kesiminde yer almaktadır. İklim çeşitliliği açısından oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. İlçe, Akdeniz iklimi ile karasal iklim tipi arasında geçiş iklimine sahiptir. Yazlar genellikle sıcak ve kuraktır. Kış ve ilkbahar aylarında yağışlı geçer.

Kahramanmaraş Nerede? Kahramanmaraş hangi bölgede yer almaktadır?

Türkiye’nin güneydoğusunda Akdeniz bölgesinde yer alan Kahramanmaraş ili, kuzeyde Sivas, doğuda Malatya ve Adıyaman, güneyde Gaziantep, Osmaniye ve Kilis, batıda ise Kayseri ve Adana ile komşudur. Topoğrafyası eğimli olup genellikle ormanlar ve dağlık alanlarla kaplıdır. Kahramanmaraş-İstanbul arası 1.029 kilometre, Kahramanmaraş-Ankara arası 601 kilometre, Kahramanmaraş-Adana arası 225 kilometre, Kahramanmaraş-Malatya arası 208 kilometredir. Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayın.